Hoppa till innehåll

Viktiga tävlingar väntar för Alex Norén

Svensken närmar sig magiska 50-gränsen på världsrankingen i golf, vilket skulle ge startplatser i fina tävlingar nästa år.

Många svenskar spelade bra golf i helgens tourtävlingar för herrar. 

Joakim Lagergren kom tvåa i Alfred Dunhill Links Championship och säkrade spel på European Tour till nästa år. 
Placeringen innebar också att Lagergren avancerade från 309:e till 205:e plats på världsrankingen. 

Kristoffer Broberg som vann Sveriges 113:e seger på European Tour för två veckor sedan slutade nia i samma tävling och är nu rankad 209:a i världen. 

Högst rankade svensken i världen är Alex Norén som nu är 59:a, efter helgens 12:e plats i Alfred Dunhill Links. 
För Norén betyder det att schemats kommande tävlingar innan årsskiftet blir mycket viktiga, sett till att återerövra en plats bland de 50 bästa i världen.
Att vara topp-50 på världsrankingen vid nyår ger bland annat en inbjudan till The Masters på Augusta National i april 2022 samt startplatser i nästa års WGC-tävlingar.

Henrik Norlander är näst bäste svensk, efter att han passerat Henrik Stenson på rankingen. Norlander klättrar till 137:e plats i och med den delade fjärdeplatsen i helgens tävling på PGA Tour. 

I toppen av herrarnas världsranking hände däremot ingenting eftersom de flesta i världseliten haft spelledigt efter Ryder Cup.

Svensktoppen:

Världstoppen:

Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Jättelyft av Svensson – klättrade 47 placeringar

Svensken levererade under andra ronden av Bermuda Championship.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Chacarra vann igen – toppar Race to Dubai

Succéspanjoren tog tredje segern 2026. Klättrar förbi Reed på Order of Merit.

Stark finish av Åberg

Avancerade tio placeringar efter 66 slag sista ronden.

Lagergren glödhet i Spanien

Gick runt på 64 slag i Madrid och har klättrat ordentligt.

Följ svenskarna under lördagen i Madrid

Åberg tillsammans med Ryder Cup-kompisen på lördagen.