Hoppa till innehåll

Veteranens bogeyfria jubileumsrond

Jimenez firade rekordet med att gå åtta under par i England.

Ingen har väl missat att spanjoren Miguel Ángel Jiménez i veckans Hero Open tar över rekordet över flest starter på Europatouren.

Med 707 tävlingar tog han sig förbi skotten Sam Torrance, som tidigare hade rekordet på 706.

Och Jiménez fick ta emot hyllningar från kollegor runt hela världen. Bland andra Jon Rahm, Rory McIlroy, Bernhard Langer, Henrik Stenson, Gary Player och Rickie Fowler samlades för en gemensam videohälsning till den spanske legendaren.

Som firade som han alltid gör med ett glas Rioja och en cigarr.

– Det här är en dag jag aldrig kommer att glömma. Jag är så lycklig och tacksam över att så många har valt att uppmärksamma mig, skrev Jiménez.

Man hade ju lätt kunnat tro att all uppståndelse skulle störa den 56-årige spanjoren, men icke så. Jiménez tappade inte ett slag under första ronden och gick runt på 64 slag (-8). Han delar andraplatsen, två slag bakom ledande landsmannen Sebastian Garcia Rodriguez.

Och när han avslutade sin rond möttes han av applåder och hyllningar.

Bäst av de sex svenska spelarna på Forest of Arden är Rikard Karlberg och Alexander Björk som gick runt på 68 slag (-4) och är på delad 19:e plats efter första dagens spel.

Klicka på bilden nedan för att komma till ledartavlan.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

Tidén Cutter
Tournytt

Gamle Fredrikstad Open – får vi en fjärde segrare?

Tre olika segrare på Cutter & Buck Tour hittills under 2026

golfspelaren ludvig åberg gör highfive med en åskådare.
Tournytt

Toursvepet – Trög dag för Åberg

Så ser det ut för svenskarna inför avslutningarna i veckans hetaste tourtävlingar.

golfspelaren ludvig åberg promenerar i fairway på en golfbana
Tournytt

Toursvepet – Åberg på god väg mot ny topplacering

Så går det för de svenska spelarna i veckans hetaste tourtävlingar.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet: Ny stark tävling av Widing

Så här gick det för svenskarna under söndagen på världens tourer.

Toursvepet: Sen birdie tog Norrman vidare på Colonial

Så gick det för svenskarna på tourerna runt om i världen.

Uppvärmningstips signerade Miguel Angel Jimenez

Leder på Royal Porthcawl efter första ronden.

Widing i fortsatt ledning efter 66-rond

Följ svenskarna runt om på världens golftourer.

Svensk Golf