Hoppa till innehåll

Norén avancerar på världsrankingen

Närmar sig det magiska strecket för första gången på över ett år.

Alexander Norén har legat ett bra tag och snirklat strax utanför topp-50 på OWGR (Official World Golf Ranking) och den här veckan närmar han sig det magiska strecket, som ger start i alla majors. Den delade tiondeplatsen i Scottish Open tar Norén från plats 60 till plats 55 och en hygglig placering i The Open veckan som kommer skulle ta honom in bland de 50 främsta för första gången sedan maj 2023.

Ludvig Åberg är fortsatt bästa svensk som världsfyra bakom ledande Scottie Scheffler, tvåan Rory McIlroy och trean Xander Schauffele. Sebastian Söderberg klättrade en placering från 90 till 89 och just nu är tre svenskar bland de 100 främsta på OWGR. Närmast utanför är Jesper Svensson på 110:e plats och Alexander Björk på 111:e.

Hemmaspelaren Robert MacIntyre vann Scottish Open och han avancerade från 44:e till 16:e plats efter segern.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.