Hoppa till innehåll

Världsettan visade klassen i Dubai

McIlroy leder med tre slag. Kinhult bäste svensk inför måndagsavslutningen.

På grund av regnovädret tidigare under Dubai Desert Classic spelades tredje ronden under söndagen, sista ronden spelas under måndagen. Och den nordirländske världsettan, Rory McIlroy, kopplade greppet om sin tredje seger i tävlingen genom en 65-rond, som dessutom kunde ha varit ännu bättre. McIlroy missade andraslaget grovt på sista hålet, missade sedan en parputt från knappt två meter och avslutade med dagens enda bogey.

– Det var bättre idag än tidigare även om jag inte känner mig i full kontroll över spelet. Jag tror aldrig att jag vunnit min första tävling för året någon gång men jag älskar den här tävlingen och det vore kul att lyckas med något för första gången, sa McIlroy efter sin rond.

Totalt är McIlroy 15 under par och leder med tre slag före engelsmännen Dan Bradbury och Callum Shinkwin. Sensationen Bradbury, som tog sin första seger på DP World Tour i Joburg Open, spelade med McIlroy för första gången och njöt av upplevelsen.

– Ja, det var riktigt coolt. Publiken skrek ”Rory” hela tiden men då och då dök det upp ett ”Go Dan” också och då kunde man inte undvika att le. Vi hade trevligt och mitt spel sitter bra just nu. Jag fick väl inte ut allt idag men jag hoppas att jag kan plocka fram lite mer ungefär som under rond två, sa Bradbury, som haft veckans lägsta score just dag två då han gick på 63 slag (-)9.

För svensk del var det blandade resultat under söndagen. Alexander Björk var bäst med 68 slag och avancerade elva placeringar upp till en delad 19:e plats. Henrik Stenson och Jens Dantorp hade 70 slag och delar 53:e respektive 38:e plats medan amatören Ludvig Åberg är delad 65:a på tre under par totalt efter 75 slag tredje ronden. Mikael Lindberg avslutade sin 74-rond bra och klev in på rätt sida om den andra kvalgränsen vilket innebär att han får spela alla fyra ronder.

Bäst av svenskarna är fortfarande Marcus Kinhult som delar elfteplatsen på tio under par, fem slag bakom McIlroy, efter 71 slag tredje ronden.

LEDARTAVLA


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

ludvig åberg läser puttlinje på golfbana
Tournytt

Stark puttning ger Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en lovande öppningsrond och finns med högt uppe på ledartavlan.

US golfer Tiger Woods (L) gives instructions to Au
Tournytt

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

J.J Spaun
Tournytt

Svindlande summa väntar segraren på Shinnecock

Prissummorna i majors fortsätter uppåt.

Söderberg och Jacobson toppar på varsitt håll

TOURSVEPET: Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindh övertygar i Sydkorea

TOURSVEPET: Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden.

Martin Strömberg

Lindberg femma efter 65-rond

Jagar personbästa i Shanghai.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.