Hoppa till innehåll

Världens bästa amatör blir proffs i veckan

I veckan får vi se Curtis Luck spela för första gången som proffs. I Texas ska australiern påbörja sin resa mot toppen av världsrankingen.

Jesper Johansson

Lade du märke till Curtis Luck under Masters Tournament på Augusta National? Nu är det klart att den skicklige amatören blir proffs. Debuten sker i veckan.

Australiern har vunnit US Amateur och Asia-Pacific Amateur under sin karriär. Efter att han klarade cutten i Masters meddelade den högst rankade amatören att proffsdebuten sker på PGA Tour den här veckan i Valero Texas Open.
– Jag har spelat golf i tio år nu. Så jag antar att det är dags att bli proffs. Det kommer bli en härlig vecka och jag kan potentiellt tjäna lite pengar. Jag har haft sex fantastiska månader, och de senaste fyra månaderna har jag spelat golf som en professionell spelare, sa Curtis Luck då till medier på plats.

Planen för 20-åringen är att under sommaren vara bosatt i Orlando, Florida, och har under den senaste tiden pratat med spelare som Jordan Spieth och Jason Day om bästa sättet att klara av skiftet från amatörspelare till proffs.
– Det känns livsviktigt att göra rätt i schemaläggningen. Man vill aldrig komma in till en tävling och känna att det bästa man kan göra är att klara en cut. Man är ute för att vinna och klättra på ledartavlorna så mycket man kan.

För att Curtis Luck ska lyckas ta PGA Tour-kortet måste han prestera snabbt. Till sitt förfogande har han sju sponsorinbjudningar där ska han tjäna in tillräckligt mycket pengar för att klara kortet.
– Jag försöker få så många inbjudningar som möjligt. Just nu är det väldigt osäkert då många tävlingar inte är i en position där de kan ge ut inbjudningar än. Så vi får chansa lite till en början och se hur det går.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

Ny ledare på listan ingen (?) vill toppa

Denny McCarthy är ny rekordhållare på PGA Tour – Alex Norén är trea.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nyholm bäst på greenerna i Florida – delar tredjeplatsen

Pontus Nyholm fick en bra start i Cognizant Classic och jagar sin första framgång på PGA Tour.

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.

Lista: Här är alla som är med i The Open

Gotterup, Høigaard, Schmid och Kim sista spelare in i fältet till Royal Portrush.

Spelarna som fått julklapp av Augusta National

I julklapp har spelarna nu fått sina inbjudningar till 2025 års The Masters. Här är spelarna vi kommer se på Augusta National i april.

Felix Månsson