Hoppa till innehåll

Vann LET-kvalet efter birdierekord

Bronte Law är klar för Ladies European Tour efter ett imponerande slutkval i Marocko.

Jesper Johansson

Bronte Law spelade under 2018 på LPGA Tour i USA och slutade där till slut 41 på pengalistan.

Nu vill engelskan också bli en del av Ladies European Tour då Solheim Cup spelas under hösten 2019.
Och efter ett makalöst kval är hon en av de spelare som Cathrina Matthew kan välja till Europas lag. 

I Marocko avgjordes slutkvalet till LET och efter att ha varit tre under par efter två rundor la Bronte Law in både en och två extraväxlar under rond tre.
Där slog hon nämligen ett rekord i en LET-tävling. Engelskan gjorde nio (!) raka birdies från hål 5 till hål 13. Utöver det gjorde hon två bogeys och ytterligare tre birdies för att till slut gå runt på 62 slag, tio under par. 

Som om inte det rekordet var nog spelade hon under onsdagen den näst sista rundan på 64 slag, åtta under par.

Under den sista rundan gick Bronte Law runt på 67 slag vilket innebar att hon totalt gick 26 under par.

Engelskan vann därmed kvalet med ett slags marginal ned till svenska tvåan Linnea Ström.

Här är toppen av LET-kvalet, de fem första fick fullt LET-kort till säsongen 2019:


Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Stark svenskavslutning när Kuwaki vann

Japansk övveraskning tog hem segern i AIG Women's Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Arwefjäll lyfte 33 placeringar i Women’s Open

Tre av fyra svenskor vidare till helgens spel i årets sista major.

Martin Strömberg

Svensson topp-tio inför helgen

Följ spelet från världens alla tourer här i Toursvepet.

Edfors vann efter 66-rond

Tog första segern på Legends Tour – nu fyra på Order of Merit.

Tre svenska 69-ronder i Evian Championship

Stark blågul inledning av veckans major.