Hoppa till innehåll

US Open höjer prispotten – nu världens bäst betalda tävling

Det kommer att bli mer lönsamt än någonsin att vinna en golftävling när det är dags för årets US Open.

Jesper Johansson

USGA kommer att betala ut 2 miljoner dollar mer i årets US Open jämfört med föregående år. I och med det är prispotten uppe i hela 12 miljoner dollar (motsvarande 106,5 miljoner kronor). 

Det gör att tävlingen återigen är den med störst vinstpott, då man tidigare fick se sig besegrad av The Players Championship och PGA Championship som hade 10,5 miljoner dollar i prispotten. Sedan tidigare är vinstpengarna i US Masters 10 miljoner dollar, vilket gör det till den fjärde bäst betalda.

På Oakmont i somras tog Dustin Johnson hem 1,8 miljoner dollar för sin vinst i US Open. Vinnaren på Erin Hills i sommar får 2,16 miljoner dollar.

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare tar emot pris på golfbana
Tournytt

Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open

Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

The Open-tempen 3.0 – är Scheffler så här överlägsen?

Världsettan bara tuggar på, till synes helt obekymrad.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg och McIlroy – starttider och tv-tider för RBC Canadian Open

Fem svenskar spelar veckans PGA Tour-tävling i Kanada. Här är förutsättningarna.

Svensk Golf

Woods får inbjudan till US Open 2024

Tiger Woods, som inte längre är kvalificerad till US Open tack vare sportsliga meriter, får nu en speciell inbjudan till majortävlingen.

Felix Månsson

LISTA: Banorna där golfens största tävlingar ska spelas 

Majortävlingar, OS, Solheim Cup, Ryder Cup. Här är banorna som kommer stå värd för stortävlingarna. Från 2024 till U.S. Open 2051.

Svensk Golf

Hela Ryder Cup-laget spelar veckans tävling

Europas 12 spelare finns i startfältet för Rolex Series-tävlingen BMW PGA Championship.