Hoppa till innehåll

Uppåt för Blixt

"Spelet finns där inne någonstans"

Martin Strömberg

Det var en dag då Jonas Blixt inte spelade på topp från tee till green men ändå klättrade 16 placeringar upp till en delad 20:e plats inför sista ronden.

Förklaringen?

En glödhet putter.

– Idag är jag mest nöjd med puttningen och tre under var nog det bästa jag kunde skjuta idag.

Blixt tjänade nästan fem slag mot fältet på greenerna och till sista ronden vill värmlands-smålänningen ha en kombination av dag två och dag tre.

– Jag vill putta som idag och slå bollen som igår, då kan jag scora ganska bra. Det finns där inne spelet, någonstans, sa Blixt till svenskgolf.se/wp efter tredje ronden.

Blixt är sju slag bakom ledande, pånyttfödde Bubba Watson, som gick sex under par tredje ronden och är tio under totalt.

Ett slag bättre ändå noterade världsettan, Dustin Johnson, som klättrade från 53:e till delad åttondeplats via 64 slag.

För Alex Norén såg det bra ut länge men tre sena bogeys innebar ett fall ner till en delad 26:e plats inför avslutningsdagen.

– Jag spelade bra i tolv hål men treputtade tolvan från bra birdieläge, jag var lite för aggressiv med förstaputten och missade returen. Men jag får försöka göra en bra sistadag så vet man aldrig, sa Alex till svenskgolf.se/wp.

David Lingmerth inledde fint med en eagle på sitt sjätte hål (banans 15:e) då han slog i andraslaget från 175 meter, men David tappade sedan på vägen in och fick nöja sig med 76 slag tredje ronden.

Inför sista dagen är han på 75:e plats.

Uppåt för Blixt

Mer från samma ämne

Läs också

PURE Insurance Championship - Round One
Tournytt

Toursvepet – Stark start av Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Storstjärnan bröt med smärtor på Wentworth

Lämnade banan i en golfbil efter nio hål på fredagen.

Biltmore Championship Asheville 2026 - Round Two
Tournytt

Nyholm i fint slagläge

Kämpar för att behålla sina spelrättigheter i PGA Tours Höstserie.

Åtta birdies av Åberg

Blandar sig i segsrtriden efter 67-rond på Wentworth.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nyholm i fint slagläge

Kämpar för att behålla sina spelrättigheter i PGA Tours Höstserie.

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.