Hoppa till innehåll

”Kul att försöka klättra lite under helgen”

Anton Karlsson är i fortsatt fin form. Efter 36 spelade hål i Kenya är han bra med i tävlingen.

Jesper Johansson

Anton Karlsson är i fortsatt fin form. Knivstasonen slutade förra veckan delad tvåa i Qatar Masters och satte sig därefter direkt på ett flyg till Kenya för veckans Magical Kenya Open. På Karen CC i Nairobi har Karlsson efter två rundor satt sig i en fin position. 

Torsdagens 69-rond följde Karlsson upp med 70 slag på fredagen och tre under par gör att han, med en hel del spelare kvar ute på banan, är delad 16.

På fredagen inledde Karlsson med en bogey. Den följdes upp med en birdie och till slut blev det 34 slag de första nio hålen, ett under par. På de sista nio hålen blev det därefter två raka birdies för att därmed klättra rejält på ledartavlan. Men bogeys på hål 15 och 18 gör att 25-åringen till slut gick runt på 70 slag, ett under par.

Efter två varv menar Karlsson att spelet fortfarande är på plats men att spelet på greenerna har förbättringspotential.
– Spelet känns nästan likadant. Jag har slagit många bra slag men jag har det lite kämpigt med puttern hittills. Men det känns bra överlag och det ska bli kul att försöka klättra lite under helgen, säger Karlsson till svenskgolf.se/wp.

Därför flyger bollen längre på hög höjd

Veckans bana är lite annorlunda jämfört med många andra på touren. Nairobi är en högt belägen stad och det gör att bollen flyger längre än på många andra golfbanor.

– Den är smal på många hål och sen går bollen väldigt långt så jag slår många järn från tee och håller den i spel. Banan bjuder på många birdiechanser men har också några tuffa hål där par är bra.
– Nu ska jag försöka gå ut och svinga lika fritt i helgen bara och försöka rulla i några puttar, så får vi se vad det räcker till.

Leder tävlingen gör sydafrikanen Louis De Jager. Han är efter 36 spelade hål -12 och har därmed fyra slags marginal ned till tvåan, Jack Singh Brar.



Mer från samma ämne

Läs också

Hoag Classic - Round Two Freddie Jacobson
Tournytt

Jacobson jagar segern på PGA Tour Champions

Så här gick det för de svenska spelarna i USA under lördagen.

Ford Championship Presented By Wild Horse Pass 2026 - Round Two Frida Kinhult
Tournytt

Kinhult har tätkänning i Arizona

Och båda svenskarna vidare i Houston.

golfspelaren frida kinhult svingar en golfklubba på en golfbana i arizona
Tournytt

Kinhult i toppform – 64 slag i Arizona

Frida Kinhult inledde Ford Championship med en bogeyfri 64-rond och är med i toppen. På PGA Tour fick Jesper Svensson en nästan lika stark start.

Kinhult har tätkänning i Arizona

Och båda svenskarna vidare i Houston.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods om Masters: ”Jag vill spela”

TGL-finalen kändes bra, men Tiger Woods kan inte ge ett definitivt klartecken för The Masters än.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Åberg i treslagsledning inför slutronden av The Players

Kan ta sin största seger hittills i karriären på TPC Sawgrass

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.