Hoppa till innehåll

Tyska jätteskrällen – Sophia Popov vann British Open

Rankad 304:a i världen – nu är Popov majorsegrare.

Det var nog inte många som trodde att tyska Sophia Popov, rankad 304:a i världen, skulle klara av pressen under sista ronden av Women´s British Open.

Men efter en bogey på första hålet höll sig Popov iskall och gjorde inga fler bogeys förrän på sista hålet, och då var segern redan klar för 27-åringen.

Tyskan, som egentligen inte har någon spelrättighet på LPGA-touren och håller till på Symetra-tour till vardags, har heller aldrig vunnit på någon större tour och har från och till haft funderingar på att avsluta karriären.

Sophia Popovs majorseger på Royal Troon är verkligen en riktig saga efter många års kamp mot nerver, dåliga resultat och knappt missade kvalskolor // Foto: Getty Images

Hon tog sig in i Women´s British Open via en niondeplats i Marathon Classic för en månad sedan.

Under slutronden på Troon spelade hon periodvis som i trans och puttade strålande, hon såg verkligen inte tagen ut förrän på sista green.

– Jag kan knappt få fram ett ord. Jag är så lycklig och glad att jag kämpat vidare, jag var nära att sluta förra året. Jag var mycket lugnare under dagen än jag kunnat tro och det var först på 17:e hålets green som jag började känna av spänningen, sa en överlycklig Popov.

Det blev 68 slag sista ronden och segermarginalen ner till tvåan, thailändskan Jasmine Suwannapura, blev två slag och en mycket rörd tyska fick putta i sista putten från en decimeter innan hon överöstes med champagne av gratulerande kollegor.

För tre veckor sedan gick Popov caddie åt Annie van Dam på LPGA-touren och nu är hon majorsegrare. Popov vann 675 000 dollar, tidigare i karriären hade hon spelat in cirka 108 000 dollar och Popov får vid sidan av diverse rankinglyft dessutom majorsegrarkategori på LPGA-touren under fem år.

– Det är otroligt att sådana här saker händer i golfens värld. Jag råkade ha mitt livs bästa vecka och så här bra har jag förmodligen aldrig spelat tidigare, sa Popov.

Dani Holmqvist blev bästa svenska spelare på en delad 29:e plats på sju över par totalt, 14 slag bakom segrande Popov.

Anna Nordqvist avslutade med 74 slag och slutade delad 32:a, Pernilla Lindberg med 70 slag för en delad 45:e plats. Johanna Gustavsson hade 70 slag även hon och slutade på 71:a plats medan Camilla Lennarth hade 74 sista dagen och delade 72:a plats.

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Toursvepet – Hellgren bogeyfri sista ronden

Så gick det för de svenska spelarna på LPGA, LET och LIV Golf.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Årsbästa för Grant

Slutade delad tia trots dålig utdelning på greenerna.

Linn Grant vann Sörenstams tävling

Avslutade med 65 slag i Florida och tog sin andra seger i stor stil.

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson

Svenskorna är laddade inför Hills Open

Inför veckans Hills Open samlades tio svenska spelare till ett intensivt uppladdningsläger i Halmstad. Under ledning av landslagscoachen Fredrik Wetterstrand kombinerades hårda träningspass med erfarenhetsutbyte – och världsmästarna från 2022 fanns på plats.

Roger Andersson