Hoppa till innehåll

Två svenskar topp-tio i Österrike

Men svenskduon kunde inte hota Marc Warren sista ronden.

Det blev rutinerade skotten Marc Warren som tog hem veckans Austria Open på Diamond Country Club utanför Wien.

En birdie på det 17:e hålet gav Warren ledningen under en dag där många spelare länge hade segerchans och med ett par på sista hålet säkrade skotten sin fjärde ET-seger.

Senast han vann var i Danmark 2014.

– Ända sedan dess har jag spelat mer eller mindre dåligt. Coronauppehållet är naturligtvis en olycklig händelse men för mig personligen kom det lägligt och gav mig tid att jobba med spelet och hitta rätt igen. Att bära bagen själv den här veckan hjälpte till att tona ner förväntningarna och jag har spelat riktigt bra igen, sa en lycklig Warren.

För svensk del spelade både Oscar Lengdén och Philip Eriksson bra hela tävlingen. De avslutade båda med 70 slag och slutade på delad åttondeplats, åtta under par och fem slag bakom Warren.

Klicka på bilden nedan för att komma till slutresultatet.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Två svenskar topp-tio i Sevilla

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TOURSVEPET – Fyra svenskar till Mallorca och Jonzon nära första segern

Svenska framgångar i stora golfvärlden.

Svensk Golf

Svenskarnas jakt mot tourfinalen

Två sena birdies av Forsström kan bli guld värda i jakten på kortet.

Två engelsmän har ryckt i Italien

Bästa svenskarna åtta slag efter i ett regnigt Brescia.

Söderberg och Kinhult topp-tio i Wales

Söderberg bara två slag från ledningen på Celtic Manor.