Hoppa till innehåll

TV: Woods och Mickelson i bamsekram

Tidigare rivalerna visade ömsesidig respekt efter Mickelsons seger i Presidents Cup.

Jesper Johansson

Under många år var Tiger Woods och Phil Mickelson rivaler som tampades om titlar. Tiger Woods var oftast den som till slut vann – så här kunde det se ut:

Men sedan några år tillbaka har de kämpat sida vid sida för att göra det amerikanska laget bättre i Ryder Cup och Presidents Cup.
De två superstjärnorna såg efter Mickelsons seger mot Adam Hadwin ut att vara väldigt goda vänner. Samtidigt firade de den amerikanska segern i Presidents Cup.


Efteråt pratade Tiger Woods om hur han och Lefty hjälpt det amerikanska laget till att bli bättre.
– Phil och jag har gjort det här väldigt länge. Vi har varit med och vunnit och förlorat. Men de här tävlingarna är något vi fokuserat på och det har gjort att USA blivit bättre. Det är vad vi oroat oss över.
– Som det är nu gör vi det. 

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.