Hoppa till innehåll

TV: Stensons gräsliga motståndare – hösnuvan

Henrik Stenson har inte bara andra spelare att tampas med under veckans majortävling. Svensken kallar Erin Hills för ett "hösnuve-paradis" och kommer behöva medicineras inför veckan.

Jesper Johansson
TV: Stensons gräsliga motståndare – hösnuvan

Henrik Stenson har dedikerat sitt liv till en miljö av gräs.
Detta trots att världssexan är gräsallergiker.

Och veckans US Open-tävling, på Erin Hills i Wisconsin, är inget undantag – utan har snarare mer gräs än de flesta andra banor han spelar under året.

BANGUIDE: Här är US Open-banan Erin Hills

På grund av det var Stenson tvungen att avbryta måndagens presskonferens för att nysa. Efteråt gav han ett tips till alla som kommer till platsen för att se proffsen spela:
– Jag glömde säga tidigare att det här är ”hösnuve-paradiset”. Jag förväntar mig att alla lokala apotek kommer att sälja slut på antihistamin. Så om du inte skaffat, så se till att göra det snart. Det kommer jag att göra. Jag glömde att ta mitt piller imorse och jag har nyst ungefär 50 gånger i dag.

Se klippet här:

Stenson: ”US Open har alltid varit svårare än The Open”

Stenson: ”Känner jag USGA rätt så blir det ganska funky”

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Chacarra vann igen – toppar Race to Dubai

Succéspanjoren tog tredje segern 2026. Klättrar förbi Reed på Order of Merit.

Toursvepet – Stenson jagar segern i Macao

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Stenson: ”En av de största jag sett”

Henrik Stenson gästar Asian Tour i veckan. Efter flera starka resultat på seniortouren väntar nu en ny utmaning i Macau.

Stenson tvåa på Pebble Beach

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.