Hoppa till innehåll

TV: Sjöholm tog båten till bollen

Joel Sjöholm slog ett slag till en ö och var tvungen att ta båten dit.

Jesper Johansson

Att spela bollen som den ligger är förstås en självklarhet för oss golfare. Men hur gör man om bollen stannar på en ö i ett vattenhinder?
För speltempots skulle rekommenderas att droppa bollen och spela en ny. Men är man en professionell spelare kan det vara viktigare att spela bollen där den är – oavsett vad som krävs för att göra just det.

Fråga bara Joel Sjöholm, som under söndagen fick ta båten till sin boll, som landade på en ö.

På det 17:e hålet på Forest of Arden Country Club finns ett vattenhinder till vänster om green och i det hindret finns också en ö döpt till Hendersons Island.

Just där landade Joel Sjöholm som fick dra sig över till ön för att slå sitt slag.

Väl ute på ön skulle det visa sig att skyltarna var svåra att hantera för svensken. Men när de väl var ur vägen kunde han slå sitt slag.

Det blev en bogey på hålet, en score han gärna glömmer. Men att ta båten ut till en ö för att slå sitt slag är något varken vi eller Joel Sjöholm lär glömma…

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.