Hoppa till innehåll

TV: Se Tiger sänka en 21,6 meter lång monsterputt

Det är inget snack om saken. Tiger Woods är tillbaka.

Jesper Johansson

Tiger Woods visade under torsdagsvarvet av Arnold Palmer Invitational att hans fina spel i Valspar Championship inte var ett undantag.

Trots en dubbelbogey är amerikanen delad sjua. Men torsdagen bjöd på en del missade utslag. Det var dock inget problem för Tiger, som puttade enastående. På banans sjunde hål, Woods 16:e för dagen, satte han en birdieputt på 21,6 meter.

Stenson i ensam ledning


TV: Slagen som bäddade för Stensons ledning


Stenson i fredagens Featured Groups

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana i frankrike
Tournytt

Åberg blandade och gav – ojämn start i Paris

Ludvig Åberg fick en händelserik start på Open de France. Sex birdies blandades med flera kostsamma misstag.

golfspelare med trofé i omklädningsrum
Tournytt

Kaptenen till Spaun: ”Få mig att se ut som en idiot”

JJ Spaun petades från USA Presidents Cup-lag. Sex dagar senare vann han på Wentworth – precis den reaktion kaptenen ville se.

golfspelare på golfbana vid vatten och industriområde
Tournytt

Avgörande väntar på Sölvesborgs Golfklubb

Sölvesborgs Golfklubb står den här veckan värd för premiärupplagan av Swedish International Men's Amateur Championship.

Scheffler nära Tiger Woods historiska rekord

Scottie Scheffler kan redan i veckan gå om Tiger Woods och bli PGA Tours främste genom tiderna i inspelade prispengar.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fem svar Tiger Woods gav inför sin egen tävling

Skadeläget. Förhandlingarna. Ryder Cup-löner. Att spela med smärta. Och enkla beslut för tourens bästa.

Tung roll för Tiger Woods i PGA Tours nya bolag

Den 15-faldige majorvinnaren får en betydande post i organisationen.

Stark comeback av Tiger på Riviera

Slog långt och delar 27:e plats efter första ronden sedan juli 2022.

Tiger Woods tillbaka – spelar sin egen tävling

Tiger Woods kommer att spela The Hero World Challenge på Bahamas. Viktor Hovland är titelförsvarare.

Bo Hansson