Hoppa till innehåll

TV: Se Lexi Thompson hoppa fallskärm till första tee

Det är inte bara proffsens bollar som flyger i luften. Lexi Thompson hoppade fallskärm till första tee inför veckans Pro Am-tävling.

Jesper Johansson

Få entréer till en Pro Am-tävling är väl så mäktiga som från luften? Lexi Thompson har blivit ambassadör för Seal Legacy Foundation, som hjälper familjer till militärer som omkommit eller skadats.
Det meddelade hon genom att hoppa fallskärm till första tee under veckans Pro Am-tävling inför Kingsmill Championship.

– Jag fick inte bara hoppa fallskärm, utan göra det med Navy Seals, som är eliten av vår militär. Vi kan tävla varje vecka på LPGA Tour på grund av deras uppoffringar, så att ge lite tillbaka är det minsta jag kan göra, säger Lexi Thompson i ett pressmeddelande.

Se hoppet här:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren lee westwood i ljusa golfkläder på grön golfbana
Tournytt

Westwood sågar OWGR:s beslut

Lee Westwood menar att OWGR misslyckas med sitt uppdrag trots beslut om rankingpoäng till LIV Golf.

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

Lexi Thompson klar för PGA Tour-tävling

Blir sjunde dam att spela på herrarnas tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Chun vann efter Thompsons kollaps

Tog tredje majorsegern efter drama ända in på sluthålet.

Korda och Thompson frontar i Florida

Två storstjärnor och unga löftet i ledarbollen.

Kanonrond av Lindberg i Florida

Klättrade 41 placeringar i Florida.

Kim leder jakten på rekordchecken

Men Solheim-tyskan utmanar sýdkoreanskan

Martin Strömberg