Hoppa till innehåll

TV: Se Garcias avslutande inspel!

Så här ska man göra när en birdie krävs för att vinna utan särspel!

Jesper Johansson

Att Sergio Garcia är en av världens bästa spelare med järnen är sen gammalt. Men under söndagen visade han återigen varför han fått epitetet. På det avslutande hålet av Sanderson Farms Championship behövde spanjoren göra birdie på det avslutande hålet för att vinna utan särspel.

Från 156 meter slog han då inspelet till ungefär en halvmeter. Bättre blir det knappast…

Birdien innebar ett slutresultat på 67 slag och fem under par för dagen, ett slag före Peter Malnati. Segern var Sergio Garcias första på PGA Tour sedan The Masters 2017. Däremellan har han dock flera segrar på European Tour.

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Sergio Garcia lämnar DP World Tour

Sergio Garcia tappar medlemskapet på DP World Tour inför 2026. Han har spelat för få tävlingar den här säsongen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Viktiga hösttävlingar för PGA Tour-svenskarna

Jesper Svensson, Henrik Norlander och Tim Widing måste leverera i FedExCup Fall om det ska bli spel på huvudtouren nästa år.

Donald om Garcia: ”Har inte visat tillräckligt bra form”

Ryder Cup-kaptenen kommenterar Garcias besvikelse.

Hoppar av efter Ryder Cup-besvikelsen

Sergio Garcia har dragit sig ur veckans Irish Open på DP World Tour. Spanjoren meddelar att han inte är i rätt mentalt läge för att tävla, sedan han inte blev uttagen till det europeiska Ryder Cup-laget.

Uppgifter: LIV Golf slutar betala böter till DP World Tour

Har betalt 193 miljoner kronor i böter åt sina spelare.