TV: Sandy Lyle hyllas efter 43 raka The Open-starter
I Klubbhuset hyllas Sandy Lyle efter att ha sänkt en lång birdieputt på et 18:e hålet. Det lär vara det sista skotten gjorde i The Open.
Mer från samma ämne
Läs också
Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open
Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.
LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”
Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.
5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?
Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.
Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open
Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.
Här spelas The Open Championship 2028
En klassisk linksbana i England får återigen stå värd för golfens äldsta major.
The Masters 2026: Starttider lördag
Alex Norén går ut i första gruppen, medan Ludvig Åberg spelar i en utvald grupp med världsettan Scottie Scheffler.
Mickelson missar också The Masters
Phil Mickelson avstår The Masters 2026 – familjeskäl stoppar även honom från start.
Därför får Brooks Koepka plats i THE PLAYERS
Brooks Koepka gör comeback i THE PLAYERS efter fyra år – och ger plats åt fler spelare än sig själv.