Hoppa till innehåll

TV: Nära HIO för Stenson

Henrik Stenson rivstartade ronden och var nära hole-in-one på hål 8.

CM Hellsten

Daniel Chopra fick hoppa in med kort varsel när australiensaren Marc Leishman tvingades dra sig ur på grund av skada.
Chopra kom in på 72 slag (+1) och är delad 113:e.

Chopra till PGA Tour efter återbud

Bäste svensk är Jonas Blixt som tidigt kom in på 65 slag (-6) vilket räcker till en delad fjärdeplats.

Även Henrik Stenson fick en bra start i AT&T Byron Nelson.
Han öppnade med fem birdies under första nio och på hål 8 var han dessutom ytterst nära att göra hole-in-one.

 

TV: Nära HIO för Stenson
Klicka på bilden för att komma till resultatlistan.

Han var -5 i halvtid. Under sista nio blev det två bogeys och en birdie för 67 (-4). När rond 1 summerades på Trinity Forest Golf Club återfanns Henrik Stenson på en delad 22:a plats. 

Så här nära var Henrik Stenson på hål 8: 

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.