Hoppa till innehåll

TV: Kolla Kaymers läckra hio

Tysken delar placering med två svenskar inför helgens spel i Oman.

Den dubbla majorsegraren och Ryder Cup-hjälten från Medinah, Martin Kaymer, är inte rankad bättre än på plats 112 i världen just nu.

Men han kämpar för att ta sig tillbaks till toppen, och att tysken fortfarande kan slå en golfboll visade han under andra ronden av Oman Open, då han gjorde den här underbara hion på hål nummer 13.

Fullträffen tog Kaymer till ett under par, och till rätt sida kvalgränsen.

Han kom till slut in på två under par totalt och delar 29:e plats inför helgen.

Samma placering har de två främsta svenska spelarna, Joel Sjöholm och Rikard Karlberg.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.