Hoppa till innehåll

TV: Kolla in 56-åringens träningsprogram

Så gör Vijay Singh för att fortfarande kunna konkurrera

Martin Strömberg

Vijay Singh är på delad andraplats inför sista ronden av Honda Classic och kan med sina drygt 56 år bli historiens äldsta segrare på PGA-touren.

Men för att kunna konkurrera på PGA-touren måste han naturligtvis se till att hålla sig i form. Se klippet nedan för att se vad han håller på med i gymmet.

Singh snittar drygt 263 meter från tee den här veckan att jämföra med ledande 25-åringen Wyndham Clarkes 286 meter.

Imponerande.


Efter stämningen – Singh tillbaka på PGA Tour


KRÖNIKA: Nu fattas bara att Vijay Singh går och vinner


Minns du när Vijay Singh bodde i Sverige?

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

Jacobson leder i North Carolina

Jagar första segern på PGA Tour Champions. Delar ledningen efter bogeyfri lördag.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Dags för slutspel! TV-tider och förutsättningar

70 spelare är kvar när FedEx Cup-slutspelet inleds i Memphis. Alex Norén och Ludvig Åberg finns med i fältet.

PGA Tour går in i Australian Open

Australian Open får ett rejält lyft. PGA Tour ansluter till tävlingen i ett nytt samarbete med DP World Tour och Golf Australia.

PGA Tour gör sig av med 56 anställda

PGA Tour genomför en omfattande omorganisation. 56 tjänster försvinner – samtidigt som nya roller planeras.

Tre svenskar i Valspar – TV-tider och starttider

Dags för Nyholm, Svensson och Norlander att ta sig an Innisbrooks Copperhead Course.

Martin Strömberg