Hoppa till innehåll

TV: Höjdpunkterna från Stensons bästa öppningsrond i Masters

Henrik Stenson svarade för sitt bästa öppningsvarv i The Masters. På sin födelsedag.

CM Hellsten
TV: Höjdpunkterna från Stensons bästa öppningsrond i Masters

När 18 hål var spelade på Augusta National kunde Henrik Stenson signera ett scorekort som innehöll 69 slag (-3).
Svenske stjärnan är tre slag bakom ensamma ettan Jordan Spieth.

Smakstart av Stenson

Så här sa Henrik Stenson efter ronden:
– Jag tycker att jag manövrerade mig runt banan på ett bra sätt. De första tre birdies som jag gör idag är väl nästan på de svåraste tre hålen. Jag får vad jag förtjänar och tycker att jag gör ett bra jobb där ute. Jag är nöjd med öppningsvarvet och det känns som att det långa spelet var det vi hade kunnat önska lite mer av.
– Snarare än att veta att man behöver spela ikapp så är det bra att vara med redan från början. Sen är det två och ett halvt varv kvar tills vi är där vi behöver vara på söndagen. Förhoppningsvis kan vi fortsätta mala på och inte göra några större misstag och plocka några slag där det ges möjlighet.

Här kan du se höjdpunkterna från Henrik Stensons varv:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Stensons ersättare: ”Inte hållbart”

Därför valde Laurie Canter LIV Golf framför PGA Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nobbar PGA Tour – ersätter Stenson i LIV Golf

Laurie Canter, som nyligen spelade till sig rättigheter på PGA Tour, tar istället plats i LIV-laget Majesticks GC inför säsongen 2026.

Stenson om böterna: ”Gissas hejvilt”

Henrik Stenson klargör bötesbeloppet i en intervju med WTV – och antyder att han inte själv stått för hela summan.

Stenson om framtiden: ”Inga planer gjorda”

Siktar på Senior Open på Gleneagles 2026.

Stenson: ”Bara att hantera och gå vidare”

Henrik Stenson summerar sin hittills svagaste säsong i LIV Golf. Efter misslyckandet i Indianapolis kvalade Majesticks under onsdagen in i Team Championship. Framtiden är oviss för svensken.