Hoppa till innehåll

TV: Höjdpunkter från Snedekers 60-rond

Brandt Snedeker spelade drömgolf när han under fredagen gick runt på 60 slag i RBC Canadian Open. Här hittar du höjdpunkterna från varvet.

Erik Hallberg

Brandt Snedeker var nära att tangera sitt tidigare rekord på 59 slag, men fick nöja sig med 60 slag, tio under par, för dagen.

Förra året inledde den tidigare FedExCup-vinnaren Wyndham Championship med en 59:a. Den gången tog han även hem tävlingen.

– När jag gick på 59 i Wyndham kändes inte mitt spel särskilt bra, men i dag kändes det riktigt bra. Jag visste tidigt att jag hade något på gång. Redan på övningsgreenen kände jag att jag sänkte många puttar och att jag nog skulle kunna scorea bra, säger Snedeker till pgatour.com.

Fortsatt tätkänning för Stenson

– Du får sånna här dagar i bland och jag försökte verkligen ta tillvara på möjligheterna. Jag försökte sänka varenda putt i dag.

60 slag är tangerat rekord för lägsta score i Canadian Open genom tiderna. 

Den enda som tidigare skjutit 60 är Carl Petterson som lyckades med bedriften på St. George’s Golf & Country Club 2010. Petterson vann tävlingen det året.

Snedekers scorekort:

TV: Höjdpunkter från Snedekers 60-rond

Höjdpunkter från ronden:


Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Så ser du THE PLAYERS – då startar Åberg och Norén

Dags för PGA Tours flaggskeppstävling på Ludvig Åbergs hemmabana TPC Sawgrass.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg fick nytt liv – vände tung rond

Fyra svenska spelare har slagläge inför sista ronden.

Ovisst om PGA Tours säsongspremiär 2026

PGA Tour lämnar Kapalua – 2026 års Sentry spelas inte på Plantation Course. Oklart var premiären ska spelas.

Åberg åtta i tourfinalen – då startar han andra ronden

Ludvig Åbergs rivstart kom av sig, men han är bra med i TOUR Championship på East Lake.

Åberg trea i Baltimore efter 64-rond

Formkurvan pekar uppåt för den svenska världselvan.

Martin Strömberg