Hoppa till innehåll

TV: Här är månadens slag i juli

Andy Sullivan slog bästa slaget i juli på European Tour

Jesper Johansson

Det var under det avslutande varvet av Open de France som engelsmannen Andy Sullivan slog det makalösa inspelet till det 18:e hålets green. 

Att just det hålet, som är ett 430 meter långt par 4, var European Tours svåraste hål 2015 gör inte prestationen sämre. 

– Vi hade 170 meter till flaggan. Min caddie sa först att jag skulle slå en järn-7 då han trodde det var lite motvind. Men sedan ändrade han sig och sa att vinden kom rakt från vänster. Jag slog då en lugn järn-6 med lite fade, sa Andy Sullivan efter rundan.

– Den landade perfekt. Ljudet är alltid otroligt runt den 18:e greenen men det var ännu värre den här gången. Det kändes väldigt speciellt.

Se slaget här:

Andy Sullivan har haft ett bra år och har kvalat in till Europas Ryder Cup-lag, som ska försvara titeln på Hazeltine i slutet av september.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.