Hoppa till innehåll

TV: Daly hyllade Tom Petty

Direkt från banan till scenen

Martin Strömberg

Efter första ronden av Safeway Open hoppade John Daly direkt upp på scenen i Napa, Kalifornien.

Under Gavin DeGraws konsert sjöng Daly och McGraw tillsammans ”I won´t back down”, för att hylla minnet av Tom Petty, som gick bort förra veckan efter en hjärtattack.

– Det gick okej, en hyllning till Petty som var en fantastisk talang, fantastisk musiker, sa Daly efteråt.

John Daly klarade dagen efter kvalgränsen och följde upp med en 71-rond på lördagen för en delad 63:e plats.


Mer från samma ämne

Läs också

liv golfs vd scott oneill
Tournytt

LIV Golf säkrar ny investerare

LIV Golf uppger att en ny huvudinvesterare är klar. Beskedet kommer efter månader av osäkerhet kring tourens framtid.

golfspelaren Ben An
Tournytt

An om LIV-mötet: ”Ingen började slåss”

LIV Golf-spelarna har haft ännu ett krismöte. Men fortfarande finns inga besked om tourens framtid eller säsongsavslutningen.

David Lundgren 2
Tournytt

Lundgren jagar Simonsen

Tajt i toppen av Road to Europe.

Följer i pappas fotspår – Daly II blir proffs

John Daly II tar nästa steg i karriären. Den 22-årige amerikanen har meddelat att han lämnar amatörgolfen och blir professionell.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ser du Sörenstam och McGee i PNC Championship

Tvågenerationstävlingen PNC Championship spelas i helgen – Annika Sörenstam ställer återigen upp med sonen Will McGee.

Svensk Golf

”Jag måste verkligen slå bollen ordentligt för att vara säker på att jag kommer förbi honom.”

Will McGees mamma, Annika Sörenstam, får allt svårare att hålla jämna steg med sin son.

Statistiken som utmärker toursvenskarna

Låga snittscorer eller starkt spel från tee. Här är siffrorna som spelarna kan glänsa med

Magnus Bruhn

Ryder Cup-kaptenen hyllar svensken

"Han kommer att bli en Superstar"