Hoppa till innehåll

TV-boll för Åberg på Torrey Pines

Svenska spelare, starttider och TV-tider för Farmers Insurance Open.

Svensk Golf

PGA Tour är kvar i Kalifornien för Farmers Insurance Open på Torrey Pines utanför San Diego. Tre svenskar kommer till start i årets fjärde PGA Tour-tävling – Ludvig Åberg, Vincent Norrman och Alexander Björk. 

Åberg, rankad 29 i världen, tar plats i en av de utvalda TV-grupperna tillsammans med Justin Rose och Hideki Matsuyama. De startar klockan 18.23 på onsdag, svensk tid och spelar North Course första ronden. På torsdag spelar de South Course och startar 19.29, svensk tid. Det blir 24-årige Åbergs tredje start för säsongen. Han är på plats 74 i FedExCup inför veckans tävling och har en 30:e plats som bästa resultat hittills i år.

Vincent Norrman, 26, gör också sin tredje start och spelar första två dagarna tillsammans med Nico Echavarria och veteranen J.B. Holmes. De spelar North Course första dagen med starttid 19.40, svensk tid, och South Course på torsdag med starttid 18.23, svensk tid. Norrman är 113 i FedExCup och 79 i världen.

Alexander Björk, 33, är bäste svensk på FedExCup-listan med sin 48:e plats. Björk gör sin första hela säsong på PGA Tour. Han inledde med missad kvalgräns i Sony Open in Hawaii men slutade på en fin elfteplats i förra veckans The American Express. Björk inleder med spel på South Course på och spelar tillsammans med Pierceson Coody och Ryan McCormick. De går ut 20.02, svensk tid, på onsdag och 18.45 på torsdagen då de spelar North Course. Björks placering förra veckan gjorde att han avancerade från 84:e till 75:e plats på världsrankingen.

PGA Tour, ons–lör: Farmers Insurance Open

Sänds i: Discovery+, Europsport 2
Svenska spelare: Alexander Björk, Vincent Norrman, Ludvig Åberg
Toppspelare (OWGR): Xander Schauffele, Patrick Cantlay, Max Homa

DatumHuvudsändning D+Huvudsändning E2Feeds D+
Onsdag 24 januari20.45–01.0021.00–01.0017.45–01.00
Torsdag 25 januari20.45–01.0021.00–01.0017.50–01.00
Fredag 26 januari20.45–01.0021.00–02.0018.00–01.00
Lördag 27 januari20.45–01.0021.00–02.0018.00–02.00

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare i röd golfpiké
Tournytt

Så följer du Örtengren i Augusta National Women’s Amateur

Sveriges enda deltagare gör sin femte raka start – här ser du tävlingen.

golfspelare och caddie på bro över bäck
Tournytt

Här är alla spelare i The Masters 2026

De här spelarna är klara för årets första herrmajor.

golfspelare knäböjer på golfbanan augusta national
Tournytt

Så sänds The Masters 2026

Sändningstider för The Masters 2026 på Augusta National Golf Club.

Så ser du THE PLAYERS – då startar Åberg och Norén

Dags för PGA Tours flaggskeppstävling på Ludvig Åbergs hemmabana TPC Sawgrass.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bara utslagen höll – Åberg sist

Ludvig Åberg fick en tung start på Farmers Insurance Open och ligger sist efter första rundan på Torrey Pines.

Åberg frisk igen: ”Torrey Pines passar mitt spel”

Ludvig Åberg är tillbaka på Torrey Pines, en bana han vunnit på – och känner sig redo efter sjukdomsbesvär.

Så ser du svenskarna på Torrey Pines – Åberg i utvald grupp

Fem svenskar spelar veckans PGA Tour-tävling i San Diego. Här är tv-tiderna och starttiderna. Ludvig Åberg spelar i en utvald grupp med Max Homa och återvändande Brooks Koepka.

Svensk Golf

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.