Hoppa till innehåll

TV: Amatörerna använder ET-proffset som mulligan

Vad skulle scoren bli om ditt sämsta slag för dagen fick gå om, och slås av ett ET-proffs?

Jesper Johansson

Ibland kan det vara nyttigt att ha en proffsgolfares finess. Eller ja, när man är på golfbanan är det väl alltid bra att ha golfproffsfiness. European Tour har nu publicerat en film där fyra amatörer i tvåmannalag gör spelar bästboll men till skillnad från en vanlig rond får spelarna här varsin speciell mulligan. Eller ja, som touren kallar det, en Super Mulligan.

Personen som får slå om slaget är nämligen inte den som först ställde till problem. Det är istället ET-proffset Matt Fitzpatrick.

I filmen nedan kan du ser hur det såg ut:

Mer från samma ämne

Läs också

PURE Insurance Championship - Round One
Tournytt

Toursvepet – Stark start av Stenson

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Storstjärnan bröt med smärtor på Wentworth

Lämnade banan i en golfbil efter nio hål på fredagen.

Biltmore Championship Asheville 2026 - Round Two
Tournytt

Nyholm i fint slagläge

Kämpar för att behålla sina spelrättigheter i PGA Tours Höstserie.

Så går det när proffsen inte får använda golfklubbor

Stekpannor, hockeyklubbor och skärbrädor. European Tour-spelarna spelade golf med allt annat än golfklubbor.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

TV: Skulle du klara av det här slaget!?

Om proffsen hamnar i knipa så reder de (oftast i alla fall) ut situationen.

CM Hellsten

TV: Kan Thomas Pieters göra HIO på 500 försök?

500 slag från 150 meter. Det är förutsättningarna European Tour gav Thomas Pieters. Förhoppningen: Hole-in-one. Resultatet: Se film nedan.

Jesper Johansson

TV: McIlroy hånas av sin pappa

Det är inte lätt att vara en av världens bästa golfare och förlora mot sin pappa. Fråga bara Rory McIlroy.

Jesper Johansson

Golfarnas skräckhänder: Del 3

Golf är ingen sport för mesar. Fråga bara den här trion som fått sina händer deformerade på grund av sitt slit.

Jesper Johansson