Hoppa till innehåll

Tung tävling för Norén

Föll utanför topp-125

Martin Strömberg

Alex Norén avslutade med 68 slag (-2) i Wyndham Championship och på sju under par totalt delade svensken 60:e plats. 

Det innebar att Norén halkade från 125:e till 129:e plats på FedEx-listan och att han missar slutspelet som inleds nästa vecka vid Northern Trust.

Vi har två svenska spelare som får spela på Liberty National i första slutspelstävlingen. Henrik Stenson är på 85:e plats och Jonas Blixt är på plats 122.

De behöver spela bra för att ta sig vidare till andra tävlingen, BMW Championship, dit de 70 främsta tar sig.

För Noréns del innebär det att han förlorar sin PGA Tour-status men han har en möjlighet till att ta tillbaks den.

Alla som hamnar mellan plats 126-200 på FedEx-listan får plats i Korn Ferrys finalspel som inleds om en dryg vecka vid Nationwide Childrens´Hospitals Championship i Ohio.

Där får ytterligare 25 spelare varsitt kort.

Wyndham Championship var sista tävlingen på PGA-touren 2019-års säsong och JT Poston tog hem segern, som var hans första på PGA-touren.

Den 26-åriga amerikanen gjorde inte en enda bogey på fyra ronder och slutade 22 under par, ett slag före Webb Simpson.  

Tung tävling för Norén

Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stormen stoppade Svensson

Fick aldrig chansen sista dagen – tävlingen kortades till 54 hål.

Stenson trea i St. Louis – klättrar på rankingen

Blev passerad av vilt spurtande slovak på sluthålen.

64-rond av Stenson – jagar första segern

Har hittat storformen lagom till slutspelet i PGA Tour Champions.

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.