Hoppa till innehåll

Tung dag för svenskarna i The Open

Och ännu jobbigare för Tiger Woods.

Det blev ingen kanonstart för någon av de två svenska deltagarna i årets The Open. Både Alexander Björk och Henrik Stenson fick signera varsitt scorekort med 75 slag (+3) under en dag då många spelare gick lågt.

Björk var först ut av svenskarna och han fick en smakstart med birdie direkt på första hålet. Bogeys på tvåan och fyran innebar ett över par och sedan kämpade Björk på bra men efter sju raka par mellan hål fem och elva kom två raka bogeys på hål tolv och tretton. En ny bogey på hål 16 följdes av par på tuffa 17 och sedan en birdie på avslutningshålet.

För Stensons del startade han med två par innan det kom två raka bpgeys på hål tre och fyra, Stenson gjorde visserligen fyra birdies därifrån men tappade också slag på hål åtta, elva och sexton samt en dubbelbogey på för dagen stentuffa trettonde.

Med 75 slag delar svenskarna just nu 122:a plats och båda kommer att behöva riktiga kanonronder i morgon för att ta sig med till helgens spel.

Ännu värre var det för Tiger Woods, som fick en riktig mardrömsstart. Efter ett bra utslag på första hålet hamnade Woods boll i en uppslagen torv och därifrån slog han andraslaget ner i Swilcan burn kort om green. En dubbelbogey där följdes av bogeys på hål tre och fyra och ännu en dubbelbogey på hål sju, Woods lyckades sedan få bättre ordning på spelet men fick ändå skriva under ett scorekort med 78 slag.

I ledningen efter första dagens spel är amerikanen Cameron Young efter en rond på 64 slag (-8). Young är två slag före nordirländaren Rory McIlroy som gick på 66 slag (-6).

Ställningen just nu


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Henrik Stenson
Tournytt

Tung avslutning för Stenson – missar Tourfinalen

MIssade Tourfinalen efter tappade slag på slutet av ronden.

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Mardrömsstart blev drömavslutning – räddade tourkortet

Sean Crocker var på god väg att förlora sina fulla spelrättigheter på DP World Tour. Då kom en osannolik avslutning som förändrade allt.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stökig dag från tee för Åberg – Lindberg bäste svensk

Ludvig Åberg hade stora problem från tee under första ronden i Madrid. Trots flera sneda utslag tog han sig runt på par.

Svenskkvartett jagar toppen – men dubbeltrubbel för Norén

Fyra svenskar har häng på toppen i Alfred Dunhill Links. Alex Norén behöver däremot avancera på Old Course.

Dubbla vattenbesök bromsade Åberg

Massor av birdies men också tunga misstag.

Lagergren bäst av svenskarna på Wentworth

Delade tiondeplatsen. Nedåt sista ronden för Åberg.