Hoppa till innehåll

Tuff torsdag för Norén

Alex Norén inledde torsdagsvarvet med två bogeys och kom därefter inte riktigt in i rundan.

Jesper Johansson
Tuff torsdag för Norén

Alex Norén startade det första varvet av Masters Tournament med två raka bogeys. På hål 1 slog han en drive långt ut till höger och nådde inte upp på green på två slag. 

På hål 2 slog Alex Norén åter en drive till höger som landade i fairwaybunkern. Därefter var han tvungen att slå ut ett kort slag för att vara i det kortklippta gräset. Tyvärr blev det ett nytt bunkerbesök för Norén på par 5-hålet, i den vänstra greenbunkern och därifrån lyckades han inte rädda par.

Smakstart av Stenson

Därefter blev det ytterligare en bogey på hål 7 och sedan idel par fram till hål 14. Där lyckades Alex Norén göra dagens första birdie och på hål 15 gjorde han ytterligare en.

Därmed var Norén bara ett slag ifrån att gå på par – men så kom hål 16.

Alex Norén missade till vänster på par 3-hålet och landade i vattnet. Därefter slog han upp bollen cirka tre meter från hål. Tvåputt, bogey – och till slut blev det 74 slag för Alex Norén.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

18 tankar efter Solheim Cup 2026

Anna Nordqvists Europa med Linn Grant och Maja Stark i spetsen vann på hemmaplan. Här är 18 tankar efter dramat på Bernardus Golf.

Lagergren topp tio i Schweiz

Sex slag bakom Casey inför sista dagens spel i alperna.

Åberg reste sig rejält efter mardrömsstarten

Ludvig Åberg svarade med sju birdies efter en inledande dubbelbogey och är åter med i toppstriden i Tour Championship.