Hoppa till innehåll

Trump stal showen

Feng: "Jag förstod inte varför alla skrek"

Martin Strömberg

Strax efter tjugo i fyra på eftermiddagen rullade en karavan med stora svarta SUV:ar in på Trump National i Bedminster.

US Women´s Opens andra rond var på väg och Shanshan Feng hörde människor skrika vid 15:e green.

– Jag förstod inte varför alla skrek och försökte få reda på varför, sa ledande kinesiska Shanshan Feng.

Anledningen var att den amerikanska presidenten Donald Trump kom på besök och han tog plats i sitt privata bås vid 15:e green och 16:e tee tillsammans med ett gäng livvakter. Detta var första gången en sittande president besöker en LPGA Tour-tävling.

– Oavsett vem som är president så var det spännande och kul att han kom ut och tittade på en damtävling, sa hemmaspelaren Stacy Lewis.

Kanadensiskan Brooke Henderson uppskattade också Trumps besök.

– Det är otroligt roligt att han kommer för att se oss spela och jag kunde inte tro att jag skulle få uppleva detta i min femte US Open, sa hon.

Trump gjorde tummen upp mot åskådarna och knöt näven mot taket på sin hytt och många samlade i området för att få se en skymt av presidenten.

Det har inte rapporterats om några protester innifrån banområdet, däremot fanns det grupper utanför Trump National som inte uppskattade Trumps besök.

– I flera månader har vi bett USGA och LPGA att flytta tävlingen utan resultat. Nu tillåter de Trump att utnyttja tävlingen och spelarna för sina egna syften. USGA och LPGA kunde ha markerat mot sexuella trakasserier men istället gör man tvärtom. Skam över USGA och LPGA, skrev Shaunna Thomas, en av grundarna av UltraViolet, en grupp som kämpar för kvinnliga rättigheter, i ett uttalande.

Trump stannade i en dryg timme innan han lämnade sin hytt ute på banan.

 

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Succérookien fick sin revansch

Vann US Women´s Open efter fjolårets miss

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Asiatisk dominans i US Open

Tre svenskor vidare till helgen

Martin Strömberg

Välkända namn i topp efter dag 1

Det kan bli en riktigt dramatisk majortävling den här veckan. Flera stora profiler är med i toppen efter 18 spelade hål.

Jesper Johansson

Majorvinnaren: ”Hoppas att Trump inte kommer till tävlingen”

Brittany Lincicome hoppas att Donald Trump inte besöker sin egen anläggning under US Womens Open nästa vecka.

Jesper Johansson

De vill flytta majorn från Trumps bana – samlat in över 100 000signaturer

I år ska US Womens Open spelas på Trump Bedminster. Vilket är något som inte uppskattas av alla. Nu har kvinnointresseorganisationen UltraViolet samlat in över 100 000underskrifter för att flytta tävlingen.

Jesper Johansson