Hoppa till innehåll

Trög start för Åberg – Scheffler utökade ledningen

Näst sämst score av alla första dagen i TOUR Championship.

Ludvig Åberg gick första ronden på East Lake GC på par, 71 slag. Delat näst sämsta score tillsammans med sydafrikanen Christiaan Bezuidenhout. Bara Billy Horschel var sämre med 73 slag, två över par. 

Det gjorde att Ludvig Åberg föll från femte till delad 14:e plats. Han står kvar på sin startscore på fem under par. 

Det var framförallt spelet från tee och puttningen som inte gick Åbergs väg. 24-åringen träffade bara sex av 14 fairway och Strokes gained-statistiken visar att han tappade -0.928 slag från tee mot genomsnittet. I puttningen tappade han -1.341 slag. 

Allra bäst spelade världsettan och FedExCup-ledaren Scottie Scheffler. Amerikanen gick runt på 65 slag, sex under par och sprang ifrån i toppen. Scheffler är nu 16 under par, sju slag bakom tvåorna Collin Morikawa och Xander Schauffele. 

– Jag försöker att inte tänka på att jag har ett försprång. Jag tycker fortfarande att det här formatet är lite konstigt. Men ja, det var trevligt att få en bra start och det kändes som att jag gjorde många bra saker där ute, säger Scottie Scheffler som tidigare under slutspelet kritiserade FedExCup-upplägget där någon som blir skadad inför sista tävlingen, automatiskt skulle sluta på 30:e plats i hela FedExCup eftersom han inte kunde spela sista tävlingen. 

Ludvig Åberg spelar andra ronden tillsammans med Sepp Straka. De slår ut klockan 18.16, svensk tid. 

Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Aberg, US Open
Tournytt

ÅBERG: ”En besvikelse och frustrerande dag”

Tappade mark i US Open under en tuff lördag på Shinnecock Hills.

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

ÅBERG: ”En besvikelse och frustrerande dag”

Tappade mark i US Open under en tuff lördag på Shinnecock Hills.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Delarna i spelet som lyfte och sänkte Åbergs fredag

Tappade in mot greenerna under andra ronden, men presterade starkt närspel

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.