Hoppa till innehåll

Tre tankar inför avgörandet – Åbergs möjligheter

Spelarna som utmanar om segern under söndagen på Aronimink Golf Club.


Jag har sett otaliga majors både på plats och framför skärmen och precis som alla andra har jag aldrig sett en jämnare ledartavla. Att tippa, eller snarare gissa, vem som ska ta hem segern i årets PGA Championship känns oerhört svårt och egentligen meningslöst.

Men man kan ju ändå notera saker som har hänt och försöka dra vissa slutsatser.

Ledande Alex Smalley ser inte mycket ut för världen men han har naturligtvis ett stort spel inom sig även om han hittills inte vunnit på PGA Tour. Han inledde lördagen med tre bogeys på sina första fyra hål och såg ut att vara på väg mot en klassisk spela-sig-ur-tävlingen-lördag. Nu blev det inte så.

Smalley visade både styrka, sammanhållning och mod och tog sig in på två under par efter den usla inledningen. Nu går 29-åringen från New York ut med en tvåslagsledning sista ronden i en major och på något sätt känns det som att det kommer att bli för tufft för Smalley att nå hela vägen.

Vilka finns bakom Smalley och vad har de för möjligheter?

Tre som känns osannolika

Tyske Matti Schmid är en spelare som då och då hamnar i zonen och dyker upp högt upp på ledartavlan. Han har tre topp tio-placeringar under 2026 i mindre tävlingar men att han ska kunna hålla spel och nerver i styr under slutronden och vinna sin första majorseger känns inte troligt. Inte omöjligt naturligtvis men inte heller sannolikt i min bok.

Nick Taylor har fem segrar på PGA Tour och har spelat bra in i veckans major. Den nu 38-årige kanadensaren är en riktigt vass järnspelare och hamnar i perioder då han sätter allt på greenerna men han har bara en klarad kvalgräns på sex försök tidigare i PGA Championship med en delad 68:e plats som bästa resultat. Ska han kunna sticka iväg och vinna här? Möjligt men ett stort njaaaa.

Aaron Rai är en klasspelare men en ganska entaktad sådan. Han är extremt stadig från tee till green men slår relativt kort. Det är ingen tvekan om att han skulle kunna vinna den här veckan men han är absolut ingen van segrare. Han vann Wyndham 2024 och i Abu Dhabi på DP World Tour ifjol och kanske, kanske att han ändå är den i den här trion som har störst möjlighet den här veckan.

Tre som står på tur

Ludvig Åberg har gått i ledarboll förut, han har varit uppe i toppen av stora tävlingar och vann signaturtävlingen Genesis Invitational på Torrey Pines i fjol. Men Åberg har samtidigt också vid ett par tillfällen tappat spelet under söndagar och släppt iväg tävlingar. Han har definitivt spelet för att vinna och har varit bäst i hela fältet från tee till green hittills under veckan, men då behövs en söndag modell bättre på och runt greenerna.

Justin Rose har haft ett antal möjligheter att vinna majors sedan sin hittills enda seger i U.S Open på Merion för 13 år sedan. Rose har både erfarenhet och spel men möjligen att han är lite för långt bakom på sina två under par.

Patrick Reed behöver kanske ingen närmare presentation. Amerikanen väcker ofta känslor men har hållit en lägre profil sedan han kom tillbaks till DP World Tour efter sina år på LIV Golf. Har en majorseger från Augusta 2018 och är en av världens absolut bästa puttare under press. Kan han smyga sig till segern på söndagen? Inte omöjligt om han får en bra start.

Tre som känns troliga

Jon Rahm har inte imponerat fullt ut i majors de senaste åren trots en del hyggliga insatser. Han har en skyhög högstanivå och kan han hitta den så blir han livsfarlig under slutronden. Vad som talar emot Rahm är att han ibland har en tendens att bli övertaggad och om det tar emot lite så går det snabbt åt fel håll.

Xander Schauffele har smugit under radarn lite den här veckan men nu är han här, tre slag från ledningen inför sista ronden. Schauffele har redan två majorsegrar och dessutom 20 topp tio-placeringar i majors under karriären. Han kommer inte att bli spänd eller nervös under slutronden, han vill ha mer. Jag tror att Schauffele blir farlig.

Rory McIlroy är ju omöjlig att bortse ifrån. Han vann Masters tidigare i år och har en möjlighet att bli först någonsin i golfhistorien att vinna samtliga fyra majors under ett kalenderår, tror ni att han brinner för det? Kommer han igång bra under sista ronden så är tre slag inte mycket att äta upp. Med sina sex majors i ryggsäcken känner jag att han har goda möjligheter att ta sin sjunde.

I TV

V Sport Golf, Viaplay, Viaplay Sport-kanalen
  • 14 maj., torsdag
    • 13:00 Huvudsändning 1
    • 13:45 Featured Holes
    • 14:00 Featured Groups
    • 19:00 Huvudsändning 2
    • 19:00 Viaplay Sport
  • 15 maj., fredag
    • 13:00 Huvudsändning 1
    • 13:45 Featured Holes
    • 14:00 Featured Groups
    • 19:00 Huvudsändning 2
    • 23:00 Viaplay Sport
  • 16 maj., lördag
    • 14:00 Huvudsändning 1
    • 14:00 Featured Groups
    • 19:00 Huvudsändning 2
  • 17 maj., söndag
    • 14:00 Huvudsändning 1
    • 14:00 Featured Groups
    • 19:00 Huvudsändning 2

Mer från samma ämne

Läs också

2026 PGA Championship - Round Three
Tournytt

Tre tankar inför avgörandet – Åbergs möjligheter

Spelarna som utmanar om segern under söndagen på Aronimink Golf Club.

2026 PGA Championship - Round Three
Tournytt

Han vinner PGA Championship, enligt Datagolf

Många kan fortfarande vinna årets rekordjämna upplaga.

2026 PGA Championship - Round Three
Tournytt

Åberg toppar viktiga kategorin

Se statistiken från PGA Championships tre första ronder.

Thomas knep inför PGA Championship lyckades

Bytte mobilnummer – fick en lugnare tillvaro.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

U.S. Open – fem reflektioner tredje ronden

Många spelare har fortfarande chansen på North Course.

Efter tre års torka – Spieth har segerchans i Phoenix

"Kommer förmodligen att vara extremt nervös"

Så blev Patrick Reed tourens mest hatade spelare

I söndags vann Patrick Reed sin nionde PGA Tour-seger. Han är rankad tia i världen, har ett lysande Ryder Cup-facit och vann The Masters 2018. Ändå är han tourens kanske minst omtyckta spelare bland kollegor och publik.

Jesper Johansson