Justin Thomas deltar den här veckan för tredje gången 2018. Och han gör det med sin tredje caddie.
Amerikanens ordinarie caddie, Jimmy Johnson, är fortsatt borta på grund av hälsporre som fick honom att avbryta det andra varvet i Sentry Tournament of Champions tidigare under året.
Veckan efter fick Phil Mickelsons tidigare caddie, Jim Mackay, förtroendet men nu blir det alltså en tredje person som hjälper Justin Thomas runt på TPC Scottsdale.
Hans putting-coach Matt Killen blir världsfyrans caddie i veckan.
– Han har varit caddie åt mig ett par gånger tidigare och är någon jag är bekväm med. Jag tror det kommer bli en väldigt produktivt för oss eftersom jag ska göra en hel del annorlunda på greenerna den här veckan.
– Han kan förhoppningsvis återkoppla till mig vad jag gör fel, vilket skulle vara enormt bra och ge mig en trygghet på greenerna under resten av året, säger Thomas.
Killen var caddie åt Justin Thomas senast 2015 under John Deere Classic och duon slutade då delad femma. Men det lär inte vara något problem för de båda att komma överens, då de umgås på fritiden.
– Det är vad jag gillar med alla som jobbar med mig. Jag ser ingen som min tränare eller så. Vi är alla goda vänner. Det är inte en företagsrelation mellan oss.
Justin Thomas öppnade Phoenix Open med 68 slag (-3) och är delad tolva efter rond 1, fyra slag bakom ettan Bill Haas.