Hoppa till innehåll

Träningen Tiger ångrar: ”Förstörde mina knän”

Efter en karriär kantad av skador har Tiger Woods nu berättat om träningsformen som ställde till det.

Jesper Johansson

Tiger Woods har förstås haft en enastående golfkarriär. Men frågan är om den inte kunde ha varit ännu bättre, om han inte varit så pass skadedrabbad som han varit under åren.

Under åren har han bland annat gjort fem ryggoperationer, varav en innebar en typ av steloperering i de lägsta kotorna. Efter det lyckades amerikanen ta sig tillbaka till golfbanorna och har sedan dess vunnit Tour Championship under hösten 2018 samt The Masters och Zozo Championship 2019.

Hur det går framöver återstår att se. En sak som är säker är att han fortfarande lär vara försiktig med sin kropp, då den är fortsatt skadebenägen.
Tiger Woods meddelar i en film med GolfTV att han har förstörda knän. Han säger också hur det gick till.

Se här:

30 miles i veckan, 48 kilometer, under fem-sex år är förstås en hel del, även om konditionsträning i sak inte ska vara skadligt för golfen, snarare tvärtom.
Förhoppningsvis kommer hans knän att hålla betydligt längre. För Tiger Woods svarar ju också på frågan om han kommer spela på Champions Tour.
– Om jag får ett kort till touren…

Mer från samma ämne

Läs också

The International Series Japan Björn Hellgren
Tournytt

Hellgren klättrade efter 66-rond

Slutade på delad 22:a plats i LIV-debuten i Riyadh

Qatar Masters 2026 - Day Three
Tournytt

Lagergren femma inför slutronden i Qatar

Fyra slag bakom ledande Reed inför sista dagens spel.

golfspelaren björn hellgren i militärgröna golfkläder
Tournytt

Stark rond av Hellgren i Riyadh

Klättrade till delad 31:a plats inför historisk slutrond.

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.

Scheffler överlägsen i årsdebuten

Tog sin 20:e seger på PGA Tour och anslöt till fint sällskap.

Tiger Woods om Koepka: ”Säger mycket om PGA Tour”

Tiger Woods kommenterar Brooks Koepkas väg tillbaka till PGA Tour och förklarar hur beslutet togs.

Tiger Woods 50 år – karriären i 50 punkter

Tiger Woods fyller 50 år. Här går vi igenom golflegendarens karriär i 50 punkter.

Svensk Golf