Hoppa till innehåll

TourTempen – Svårt att ifrågasätta hans golfspel

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

HET

Ludvig Åberg. Efter den delade femteplatsen i The Sentry är det dags för Ludvig Åberg att göra sin andra start för säsongen i Farmers Insurance på Torrey Pines i San Diego. Veckan därpå spelas AT&T Pebble Beach Pro-Am där Åberg slutade tvåa bakom Wyndham Clark förra säsongen efter att sista ronden ställts in. Förra året slutade Åberg på delad niondeplats på Torrey Pines, fyra slag bakom segraren Matthieu Pavon.

Tyrrell Hatton. Man kan tycka mycket om den hetlevrade engelsmannen men det är svårt att ifrågasätta hans golfspel alltför mycket. Den kompakta, lite knyckiga svingen ser kanske inte särskilt imponerande ut, men han har bra koll på hur den fungerar och är dessutom utrustad med ett obekymrat starkt psyke när det hettar till. I veckans Dubai Desert Classic tog han sin åttonde seger på DP World Tour och sin femte Rolex Series-seger. Han kan nog dessutom börja sikta in sig så smått på spel på Bethpage Black i New York för ännu en start i Ryder Cup i september.

VARM

Vincent Norrman. Tror att Norrman är relativt nöjd med sin säsongsstart och hur spelet sett ut. Han delade 37:e plats i Sony Open och var nu delad 29:a i The American Express efter fyra stadiga ronder. Det är just den där stabiliteten att leverera fyra bra ronder som saknades lite förra säsongen och kommer man in i den rutinen så kommer topplaceringarna att ramla in de veckor någon del av spelet stämmer extra bra. Norrman går mot en spännande säsong 2025.

Sepp Straka. Österrikaren imponerade stort i La Quinta och spelade sina 69 (!) första hål bogeyfritt. Sedan kom det två sena bogeys när segern i princip var klar och det får man väl ha förståelse för. Strakas seger var hans tredje på PGA Tour. Istället gick Taylor Moore runt alla fyra ronder i The American Express på 19 under par utan att göra en enda bogey och blev därmed den första att lyckas med det sedan 2021, då chilenaren Joaquin Niemann var bogeyfri i Rocket Mortgage Classic.

LJUMMEN

Marcus Kinhult. Det är lite upp och ner i prestationerna för Kinhult just nu. Efter den fina delade andraplatsen i Sydafrika i december och en delad 13:e plats veckan därpå i Mauritius kom en lite sämre vecka i Dubai. 78-75 ser ju inget vidare ut, men om man kikar på statistiken var det inte lika illa utan några hål som förstörde mycket för Kinhult.

SVAL

Viktor Hovland. Norrmannen träffade endast drygt 21 procent av alla fairways i Dubai och missade kvalgränsen efter ronder på 75-73. Han hade ett relativt tungt 2024 och arbetar för att ta sig tillbaks till den form som gett honom sex segrar på PGA Tour och segern i FedEx Cup 2023. Han menar själv att han fått in för mycket drawtendenser i svingen och att han nu vill ta sig tillbaka till den säkra fade som gjorde honom till en av de absolut stadigaste spelarna från tee under åren då han spelade som bäst.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

Wallin Blomstrand
Tournytt

Två nya svenskar på DP World Tour

Blomstrand och Wallin fixade korten efter snygga säsonger på HotelPlanner Tour.

David Lundgren
Tournytt

Sex svenskar på rätt sida i kvalskolan

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Henrik Stenson
Tournytt

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

27 saker Ludvig Åberg hann med före 27-årsdagen

Tre toursegrar, två Ryder Cup-titlar och en rad rekord. Ludvig Åberg hann med mycket före 27-årsdagen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg och flera storstjärnor står över Abu Dhabi

Ludvig Åberg och flera Ryder Cup-stjärnor saknas när DP World Tours två tävlingar långa slutspel inleds i Abu Dhabi nästa vecka.

TourTempen – Stenson tar steg för steg

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Så gick det i streckstriden på DP World Tour

Tre svenskar klara för slutspelet – andra får sikta på kvalskolan nästa vecka.

Svenskarna balanserar i Sydkorea

Det mesta handlar om streckstrider inför sista ronden av den ordinarie säsongen.