Hoppa till innehåll

TourTempen – Förmodligen inte den sista

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

GLÖDHET

Ingrid Lindblad. Tog sin första seger som proffs, men förmodligen inte den sista, när hon vann Tuscaloosa Toyota Championship i helgen. Lindblad behövde sju tävlingar på sig innan den första segern kom och nu kan hon sikta in sig på att stämpla in på LPGA Tour nästa säsong.

Jon Rahm. Spanjoren vann den sista individuella LIV-tävlingen i Chicago och adderade hisnande cirka 225 miljoner kronor i inspelade pengar. Han har inte varit utanför topp-tio på hela säsongen och avlutade året med seger-andraplats-seger.

Robert Trent Jones GC. Den största vinnaren under Solheim Cup kan mycket väl ha varit banan i Gainesville, Virginia. Det enda man skulle kunnat önska sig var möjligen lite tuffare ruffar och svårare närspelsslag runt greenerna. Men Robert Trent Jones GC var perfekt som tv-bana med härliga vyer och varierad sträckning.

Rose Zhang. Blev den tredje amerikanska spelaren i Solheim Cup att ta fyra poäng under samma år efter Dottie Pepper (1998) och Morgan Pressel (2011). Ingen puttade lika bra som Zhang den här veckan och den 21-åriga amerikanskan gav dessutom ett mycket ödmjukt och sympatiskt intryck i intervjun efter singlarna där hon lyfte fram sin europeiska motståndare Carlota Ciganda.

VARM

Anna Nordqvist. Lyckades tyvärr inte vinna sin singel den här gången i sitt nionde Solheim Cup, men var ändå den svenska som såg vassast ut i årets upplaga. Hon kom in med lite osäker form men levererade två fina poäng och det ska bli spännande att se hur hon tar sig vidare i karriären framöver.

Niklas Lemke. Slutade trea på Challenge Tour i Portugal efter en snygg 66-rond sista dagen. Kan Lemke hitta formen mot slutet av säsongen har han fina möjligheter att klättra in bland de 20 på Road to Mallorca och därmed spela på DP World Tour nästa säsong.

Henrik Stenson. Gjorde årets placeringsmässigt främsta tävling i den individuella LIV-avslutningen i Chicago och tog sitt Majesticks till en fjärdeplats i lagtävlingen.

Madelene Sagström. Tog två poäng på tre matcher och såg spelmässigt riktigt stark ut i årets Solheim Cup. Känns som att hon kanske borde fått en chans att visa sig i foursome också.

LJUMMEN

Maja Stark. Tog en och en halv poäng totalt på sina fyra matcher och det man fick se av henne i tv-rutan såg stadigt och bra ut. Mycket starkt att rulla i birdieputten på 17 och parputten på sista för delning av matchen mot Lauren Coughlin. Många, inklusive undertecknad, hade velat se Stark och Grant tillsammans i foursome, men inte kapten Suzann Pettersen.

SVAL

Linn Grant. Man fick tyvärr inte se så mycket av Grant, eller Maja Stark för den delen, men poängen uteblev helt för Grant den här upplagan av Solheim Cup. Tungt såklart då man alltid vill vara med och bidra till laget men vissa veckor vill det sig inte och det kommer med största sannolikhet många fler möjligheter att glänsa I Solheim Cup för Grant.

ISKALL

Logistiken i Solheim Cup. Att bomma transporten av åskådare så kapitalt i ett evenemang av Solheim Cups dignitet är ett jättefiasko. Det var snudd på tomt ute på Robert Trent Jones GC under första dagens foursomespel.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

LPGA tillbaka i USA – så ser du svenskorna

Sju svenskor i veckans LPGA-tävling Fortinet Founders Cup – här är tv-tiderna.

Svensk Golf

TourTempen – Det är inte lätt att vinna golftävlingar

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Rose: Jon Rahm bör betala böterna för att säkra Ryder Cup

Justin Rose uppmanar Jon Rahm att betala sina böter till DP World Tour – annars hotas hans Ryder Cup-framtid.

Toursvepet – Hellgren bogeyfri sista ronden

Så gick det för de svenska spelarna på LPGA, LET och LIV Golf.

Martin Strömberg