
GLÖDHET
U.S. Open-veckan. Det är dags för årets tredje major på herrsidan och årets upplaga av U.S. Open ser ut att kunna bli ett rejält test för spelarna. USGA brukar vilja presentera en riktigt tuff uppsättning i U.S. Open och enligt uppgifter inför tävlingen blir årets Oakmont CC inget undantag. Ruffarna kommer att vara rejält uppsläppta och välvuxna både runt fairways och runt greener och den gamla hederliga strategin ”fairways and greens” kommer att vara oerhört viktig. Den som har tålamod och klarar att hålla en positiv attityd kommer att ha stor fördel. Det är skönt när den mer mentala delen av golf blir tydlig, och den blir aldrig så utslagsgivande som under ett stentufft U.S. Open.
HET
Ludvig Åberg. Har haft en del mindre bra veckor under 2025 men nu ser det ut att gå i rätt riktning, lagom till U.S. Open. Utan att hissa upp förväntningarna i skyn så verkar Åberg ha hittat tillbaka till spelet från tee. Det var inte perfekt under Canadian Open, han släppte en del åt höger och drog också några vänster, men totalt sett få grova missar och en hel del riktiga kvalitetsslag. Ännu roligare var kanske att järnspelet fungerade såpass bra och att längdkänslan såg bättre ut. Spelet runt greenerna och puttningen är ju de två delarna som kanske svajat mest periodvis för Åberg och också de delar av spelet som krävs för att vinna stora tävlingar.
Joakim Lagergren. Gör sin majordebut i U.S. Open veckan som kommer och han lär landa i USA med gott självförtroende. I ett blåsigt och regnigt och allmänt ruggigt Amsterdam utmanade han om segern hela vägen i KLM Open och slutade till sista tvåa bakom Connor Syme. Lagergren kan ställa sig på tee på Oakmont utan förväntningar och när han spelar bra så kan han mäta sig med de flesta i världen. Lagergren gör en kul och spännande start nästa vecka.
VARM
Tobias Jonsson. Tog en stärkande delad tredjeplats i Swiss Open och den lär ha gett en hel del pondus inför resten av säsongen. Den 24-årige stockholmaren med en gedigen amatörkarriär i ryggen har alla förutsättningar att göra en bra sommar och höst på HotelPLanner Tour och det skulle absolut inte överraska mig om han tar en av de 20 platserna som finns på spel på Road to Mallorca och finns på DP World Tour nästa säsong.
Niklas Lemke. Missade visserligen kvalgränsen i KLM Open men Lemke slog till med en sällsynt albatross på The Internationals tredje hål under andra dagens spel. Efter en drive på drygt 315 meter slog han en järnåtta från 165 meter rakt i hål. Det var den blott tredje albatrossen på DP World Tour under 2025. Det var Lemkes fjärde albatross i karriären.
LJUMMEN
Maja Stark. Inte lätt att kunna ladda om efter den rejäla urladdningen och första majorsegern på Erin Hills och Stark missade kvalgränsen den här veckan i New Jersey. Fullt naturligt. Nu väntar en välbehövlig vecka av vila och träning innan nästa major, KPMG Women’s PGA Championship, i Texas mellan 19-22 juni. Jag är säker på att Starks form fortfarande är bra och det kommer en stark svensk uppställning till nästa major också.
SVAL
Rory McIlroy. Har inte haft det lätt sedan han fick sin driver underkänd inför PGA Championship. Testade en ny, kortare driver under veckans Canadian Open men det fungerade inte alls. Han slog både kortare och snedare än tidigare och det är faktiskt lite udda att det ska vara så svårt att hitta en liknande driver som ger samma resultat som den han hade tidigare. McIlroy går in i nästa veckas U.S. Open som ett lite svårbedömt kort.