Hoppa till innehåll

TourTempen – Åberg har alla förutsättningar

Ludvig Åberg och Scottie Scheffler. Även Jesper Svensson och Fredrik Jacobson. Och lite Joakim Haeggman förstås.

Martin Strömberg, Olof Åsgård

GLÖDHET

Scottie Scheffler. Scheffler krönte ett fantastiskt år med att vara totalt överlägsen i Hero World Challenge. Segern var hans nionde under ett år då han vunnit The Masters och OS samt sex andra PGA Tour-tävlingar. Under Hero World Challenge var han bäst i fältet in mot greenerna (Strokes gained Inspel), han var trea i kategorierna SG Från Tee och SG Puttning och sjua i kategorin SG närpspel. Frågan är hur Scheffler ska följa upp detta under 2025. Kommer dominansen att fortsätta eller kan någon ta upp jakten?

VARM

Ludvig Åberg. En sjätteplats i andra tävlingen efter knäoperationen måste ändå betraktas som klart godkänt även om det bara var 20 spelare i startfältet i Bahamas. Åberg har fortfarande lite svårt att få ut full potential i alla delar av spelet samtidigt men han visade upp ett imponerande spel från tee i Hero World Challenge. Han var tvåa i kategorin SG från tee med +5.6 slag under tävlingen mot snittet. Han träffade flest fairways (82,69 procent) och slog dessutom längst i fältet (290,8 meter). Det är fortsatt puttningen och spelet runt greenerna som är lite varierande och de ronder där det fungerar blir nästan alltid låga. Det kommer att bli ett spännande år 2025 och Åberg har alla förutsättningar att komma väl förberedd.

Jesper Svensson. Gjorde ingen kanoninsats veckan som gick i Sun City med en delad 36:e plats på DP World Tour. Men Svenssons 2024 är inget annat än sensationellt bra med en tiondeplats på Race to Dubai och en seger i Singapore under första året på DP World Tour. Det gav honom utmärkelsen Henry Cotton Rookie of the Year och nästa säsong får vi åtminstone delvis följa Svensson på PGA Tour. Kan han fortsätta att utvecklas och anpassa sig till spelet i USA direkt?

Joakim Haeggman. Slutade på en fin femteplats på Legend Tours Order of Merit efter en seger och fem topp 10-placeringar under året. Haeggman har alla möjligheter att bättra på det nästa säsong och Legends Tour fortsätter att växa och bli mer spännande för varje säsong som går.

Fredrik Jacobson. Efter många års frånvaro dök Fredrik Jacobson plötsligt upp på PGA Tour Champions och slutade tia i debuten för någon månad sedan. I veckan blev han tvåa bakom Sören Kjeldsen i finalkvalet och nästa år kan vi följa Jacobson oftare. Att se honom igen är som att kastas tillbaka i tiden, samma speciella sving och samma mjuka, underbara puttstroke.

ISKALL

Uppsnacket till ”The Showdown”. Den 17:e december möter PGA Tour-spelarna Scottie Scheffler och Rory McIlroy LIV-spelarna Bryson DeChambeau och Brooks Koepka i en jippomatch på Shadow Creek i Las Vegas. Det målas upp som ett slag mellan tourerna, vilket känns fel eftersom tourerna utåt meddelar att de är på väg att försonas (hur det nu blir med den saken). Att spelarna dessutom är mer eller mindre goda vänner privat gör att all form av trash talk känns pinsamt och påklistrat. Att de kan spela tillsammans är såklart bra och ger lite hopp om framtiden, men den här matchen kommer aldrig få någon riktig nerv. En sådan här ”tourdrabbning” hade väckt mer intresse och nerv för två år sedan om Tiger Woods och Rory McIlroy hade mött Phil Mickelson och Dustin Johnson i en match.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.