Hoppa till innehåll

Toursvep – Sagström leder i New Jersey

Madelene Sagström öppnade starkt med en 63-rond första dagen.

Svensk Golf

Veckans ledartavlor hittar du som vanligt här

LPGA Tour

Efter första ronden i Cognizant Founders Cup är det svenskt i topp. Madelene Sagström gick nio under par, 63 slag, och leder med ett före amerikanskan Megan Khang. Sagström var bogeyfri och stabil från tee till green.
– Det var en av de där dagarna där allt känns som om det vore lätt. Jag träffade fairways, träffade greener och satte alla puttar. Jag sa till min caddie Shane att allt känns som ett tap-ins idag, sa Sagström till touren efter ronden.
Sagström gör sin tionde tävling för året och har visat god form. I slutet av april kom hon trea i LA Open och nia i Palos Verdes Championship. Hon är för närvarande 24:a på CME-rankingen och 35:a på världsrankingen.  
Frida Kinhult öppnade också starkt och är delad sjua på fem under par efter en 67-rond första dagen. Anna Nordqvist är ett under par på delad 47:e plats. Pernilla Lindberg och Linnea Johansson är båda ett över par och behöver klättra under fredagen för att få spela vidare i helgen. 

DP World Tour

Alexander Björk visar form i Belgien. Svensken gick fem under par, 66 slag, första ronden i Soudal Open. En trio engelsmän delar ledningen på sex under par – Sam Horsfield, Dale Whitnell och Callum Shinkwin. Jens Dantorp och Joel Sjöholm är båda två under par på 26:e plats inför andra ronden.

PGA Tour

Fyra svenskar spelar AT&T Byron Nelson. Samtliga är långt från toppen. Efter första ronden är Alex Norén bäste svensk. Norén gick runt på 70 slag, två under par, och delar 66:e plats.

D79. Jonas Blixt, -1.
D79. Henrik Norlander, -1.
D107. Henrik Stenson, E.

I topp hittar vi Sebastián Muñoz som var nära att gå under magiska gränsen. Det blev 60 slag, tolv under par, för colombianen första ronden och han leder med fyra slag. 

Ladies European Tour

Aramco Team Series – Bangkok ser du direkt på svenskgolf.se torsdag till lördag 08.00–12.00. I nuläget är Johanna Gustavsson bästa svenska i tävlingen. Efter åtta spelade hål av andra ronden är Gustavsson totalt tre under par på åttonde plats, fyra slag bakom ledande norskan Marianne Skarpnord. 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Truist Championship 2026 - Round Two
Tournytt

Så följer ni Åberg under tredje ronden i U.S. Open

Spelar återigen med Fleetwood på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Two
Tournytt

LIV-stjärnan pliktades: ”Kunde inte motstå frestelsen”

Chilenaren pliktades efter att ha kastat klubban – gick sedan runt på 65 slag.

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Clark: ”Var en bedrövlig händelse”

Vill vinna tillbaks fansen efter utbrottet på Oakmont för ett år sedan.

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Vinden dog – eftermiddagshalvan drog vinstlotten

Clark utnyttjade förhållandena bäst när vinden försvann.

Stark puttning ger Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en 69-rond och delar niondeplatsen.

Dags för Career Grand Slam, Scheffler?

Världsettan Scottie Scheffler kan skriva golfhistoria i U.S. Open – på sin 30-årsdag.

Åberg: ”Jag gillar när par är en bra score”

Ludvig Åberg ser fram emot U.S. Opens tuffa test på Shinnecock Hills – där tålamod kan bli avgörande.