Hoppa till innehåll

Tourbana vandaliserad inför tävling

Bara dagar före tourtävlingen har golfbanan vandaliserats.

CM Hellsten

Sunshine Tour heter den sydafrikanska proffstouren. På onsdagen startar tävlingen Sun Wild Coast Sun Challenge i staden Port Edward, som ligger två timmar söder om Durban.

I lördags kväll drabbades anläggningen Wild Coast Sun Country Club av vandalism och sex greener på de sista nio hålen hade grävts upp.
– En grupp individer har använt spadar för att förstöra delar av banan inklusive ett antal greener. Det fanns inga vittnen till incidenten men meddelanden som lämnats på några av hålflaggorna indikerar att det här var början på fler planerade aktioner, kommenterar Sunshine Tour för Golf.com.

Klubben har sedan händelsen arbetat frenetiskt med banan och ambitionen är att kunna genomföra tävlingen.

Tre svenskar finns med i Sun Wild Coast Sun Challenge – Jonathan Ågren, Philip Eriksson och Fredrik From.



Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.