Hoppa till innehåll

Tony Finau stäms på 145 miljoner kronor

Storstjärnan Tony Finau har stämts på 16 miljoner dollar av en person som menar att han finansierade amerikanens golfsatsning.

Jesper Johansson

PGA Tour-spelaren Tony Finau ska enligt Desert News ha stämts på en enorm summa. Spelaren ska, om stämningsansökan går igenom, betala 16 miljoner dollar – ungefär 146 miljoner kronor – till en man som heter Molonai Hola.

Enligt Desert News finansierade Hola den golfsatsning som genomfördes av bröderna Finau under 90-talet. Han ska ha betalat för boende, försäkring, transport och levnadskostnader i ungefär ett år samtidigt som familjen flyttade till Florida för att sönerna Tony och Gipper skulle kunna få lektioner av David Leadbetter.

Enligt stämningsansökan ska den summan ha varit ungefär 592 000 dollar, 5,3 miljoner kronor.

Detta är ju förstås ganska långt ifrån de 146 miljoner Hola nu är ute efter. Den summan är satt då han menar att han blivit lovad 20 procent av brödernas ekonomiska intäkter inom golfen. Summan är fortfarande för hög men i den pengen ska det finnas med kompensation för fördröjningen och ränta på lånet.

Tony Finau har tjänat över 20 miljoner dollar som proffs på Korn Ferry och PGA Tour. Han har vunnit på PGA Tour vid ett tillfälle, 2016. Hans senaste resultat var en delad åttondeplats i US Open.
– Vi är medvetna om det här och har förtroende i den legala processen. Vi kommer inte kommentera detta ytterligare, säger Finaus agent Chris Armstrong i ett uttalande enligt Golf Channel.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.