Hoppa till innehåll

Tommy Fleetwood går caddie åt styvsonen – bogeyfri första ronden

Den sjufaldige DP World Tour-vinnaren testar på rollen som bagbärare under veckans Challenge Tour-tävling.   

Kristoffer Broberg, Rikard Karlberg, Niklas Lemke och alla andra får ursäkta. Största profilen i veckans Challenge Tour-tävling UAE Challenge är Tommy Fleetwood, 33. 

För två veckor sedan slutade engelsmannen delad trea i The Masters och han är rankad 11 i världen. 

Den här veckan är Fleetwood caddie åt styvsonen Oscar Craig som spelar sin första stora tävling i karriären. Att ha styvpappa på bagen verkar vara en rejäl fördel – den 17-årige amatören inledde med 69 slag, tre under par, och var bogeyfri på Saadiyat Beach Golf Club i Abu Dhabi. 

Familjen bor i Dubai och Craig tog sig till tävlingen genom att vinna lokala tävlingen Al Khaimah Men’s Open. 17-åringen har +4,5 i handicap. Han har följt med på tourtävlingar och insupit allt han kan från Fleetwood och att ha honom på bagen den här veckan ger enorm trygghet.

– Jag mår bra men jag är jättenervös. Tommy hjälper till med nerverna lite. Uppenbarligen vet han vad han gör och det hjälper mig såklart. Att han har varit med om allt tidigare gör mig också lite lugnare. Men han säger till mig att jag inte ens behöver lugna ner mig, bara hantera mina nerver på rätt sätt. Det är riktigt coolt och mycket fördelaktigt, säger Oscar Craig. 

Andra ronden pågår och i nuläget är Kristoffer Broberg bäste svensk på delad fjärde plats. Craig är delad 29:a.

Aktuell ledartavla

Foto: Getty Images

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.