Hoppa till innehåll

Tolvhålsrond på Staysure

Lehman leder på blött Seychellerna

Martin Strömberg

Sista tävlingen av årets Staysure Tour, MCB Tour Championship, kommer att spelas över max 48 hål.

Efter över fem timmars regnande över Seychellerna kortades första dagens rond till tolv hål och det är amerikanskt i toppen efter första dagen. Förre Ryder Cup-kaptenen och segraren i The Open 1996, Tom Lehman tog sig runt de tolv hålen på tre under par.

– jag är överraskad över att vi överhuvudtaget kunde spela tolv hål som det såg ut. Idag gick det inte att tänka på någon score på en helt ny bana men jag är nöjd med min start, sa Lehman.

Jarmo Sandelin gick på par och är delad tolva i det 32 man starka fältet medan Magnus Atlevi Persson är ett över par på delad 20:e plats.

 

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Toursvepet – stark finish av Norén

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Toursvepet – Blomstrand och Längfors bra med i finalkvalet

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Toursvepet – Bra svenskstart i maratonkvalet

Och Arwefjäll skuggar täten i Kina.