Hoppa till innehåll

Tillbaka på touren efter dödskraschen

Vännen dog i bilkraschen där Bill Haas skadades. Nu gör den sexfaldige PGA Tour-vinnaren comeback.

CM Hellsten

Det var i mitten av februari som Bill Haas skulle spela PGA Tour-tävlingen Genesis Open på Riviera Country Club.
Bill Haas bodde under veckan hemma hos den 71-årige vännen Mark Gibello.
Dagarna före turneringen var de två inblandade i en bilolycka alldeles i närheten av spelplatsen i Los Angeles-förorten Pacific Palisades.
Bill Haas skadades.
Mark Gibello omkom.

Bill Haas skadad i bilolycka

I Valspar Championship på Innisbrook Resort utanför Tampa Bay gör den sexfaldige PGA Tour-vinnaren comeback.
AP har gjort den första intervjun med spelaren efter olyckan.
Så här säger Bill Haas till nyhetsbyrån:
– Det var en tragisk och traumatisk händelse. Jag är fortfarande osäker på hur jag ska hantera det. Jag fokuserar på Marks familj.

”Du kan inte ta morgondagen för given”

AP skriver att Bill Haas knappt har tränat eller spelat sedan olyckan, men att han hoppas kunna känna en viss lättnad när han är tillbaka på tävlingsarenan.
– Jag har fått enormt mycket kärlek, support och stöd efter olyckan, men samtidigt har jag förlorat en god vän. Det är svårt att förklara hur livet fungerar, hur och varför saker inträffar. Du kan inte ta morgondagen för given. Du måste njuta av dagen och förbereda dig inför morgondagen. Med allt det sagt så känner jag fortfarande att jag måste tävla – jag kan inte säga att golfen inte längre spelar någon roll. Det här är vad jag gör. Jag tror att Mark hade önskat det också, säger Bill Haas till AP. 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Stenson och Björk tillbaka – så ser du DP World Tour-tävlingen

Henrik Stenson och Alexander Björk gör comeback på DP World Tour när Danish Golf Championship avgörs med elva svenskar i startfältet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Två svenskar på PGA Tour-listan ingen vill vara med på

Alex Norén och Henrik Norlander tillhör spelarna med flest starter på PGA Tour utan en seger.

Föll ner i hiss – DP World Tour-vinnare ”glad över att vara vid liv”

Italienaren Andrea Pavan skadades svårt i Sydafrika efter ett fall i ett hisschakt inför veckans tävling.

Trumps bana får tillbaka PGA Tour-tävling

En nionde signaturtävling läggs på schemat 2026 – Miami Championship som kommer spelas på Trump National Doral, Blue Monster. 

Monahan bekräftar: Lämnar PGA Tour

Jay Monahan har bekräftat att han kommer att avgå som kommissionär för PGA Tour.