Hoppa till innehåll

Tigers dröm försvann efter Maratondagen

Gör ett bra titelförsvar men segerchanserna försvann under långa lördagen.

Det blev ingen sjätte Masterstitel för Tiger Woods den här gången.

Man kunde tydligt se under slutet av den långa lördagen att den regerande mästaren hade stora svårigheter att röra sig fritt. Varenda gång Tiger skulle plocka upp sin peg eller bollen ur hålet gjorde det med stor försiktighet.

Tiger gick upp kvart i fyra på morgonen för att få kroppen redo för en lång dag och spelade sedan drygt 25 hål.

– Vi har varit ute hela dagen och det känns helt klart i kroppen, sa Tiger efter sin långa lördag.

På nionde hålet stretchade han under någon minut och knöt näven och slog sig själv på den stela delen av ryggen för att mjuka upp den delen av kroppen.

– Jag kan gå hela dagen, inga problem. Men det är alla vridningar och när man böjer sig ner som känns. Men det är en del av spelet och något som jag förmodligen kommer att fortsätta att känna av i resten av min karriär, förklarade Tiger efter sin 72-rond sent på lördagen.

Med sina fem under par totalt och en delad 20:e plats efter tre ronder gör Woods en bra tävling, men är med sina nio slag upp till ledande Dustin Johnson, troligen chanslös på segern.

– Jag har inte hunnit tänka på morgondagen än, jag har haft fullt upp med att försöka sätta mig en i hyfsad position inför sista ronden. Men vi får se hur allt känns i morgon, sa en artig men tydligt besviken Woods som avslutning.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Kisner: Tiger Woods siktar mot The Masters

Tiger Woods vill spela mer golf igen. Enligt förre lagkamraten Kevin Kisner finns en plan som kan leda hela vägen till Masters 2027.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Är nästa Tiger-rekord också i fara?

Scottie Scheffler har nu passerat Tiger Woods. Frågan är om han är på väg att hota ännu ett av hans rekord.

Scheffler nära Tiger Woods historiska rekord

Scottie Scheffler kan redan i veckan gå om Tiger Woods och bli PGA Tours främste genom tiderna i inspelade prispengar.

En spelare har lyckats med otroliga bedriften

Åberg före Scheffler och Woods på listan.

TourTempen – En spelare utöver det vanliga

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Martin Strömberg