Hoppa till innehåll

Tiger Woods tränar med Thomas och Fowler

Det har snart gått sex månader sedan Tiger Woods gjorde sin fjärde ryggoperation. Nu skriver han att han börjat slå lite längre slag och tränar hårt för att komma tillbaka till touren.

Jesper Johansson

Tiger Woods gjorde sin fjärde ryggoperation i våras. Sedan dess har nyheter om 14-faldige majorvinnaren handlat om annat än golf, men kanske närmar han sig nu en comeback.

Tiger: ”Avslutat ett intensivt behandlingsprogram”

I ett blogginlägg på sin sajt skriver Woods att han börjat styrketräna och slå bollarna lite längre än de chippar vi fick se honom slå för ett par veckor sedan.
”Jag har börjat slå bollen lite längre – ungefär 50 meter. Jag har inte tagit en full sving sedan min ryggoperation i april, men fortsätter att chippa och putta varje dag”, skriver amerikanen.

I samma inlägg skriver han att en del träning görs tillsammans med Rickie Fowler och Justin Thomas, som är grannar i Jupiter, Florida.

När Tiger Woods kan göra comeback vill han dock inte säga. Istället skriver han att en ny röntgen ska göras strax:
”Jag ska strax göra min sexmånaderskontroll. När min läkare tar en titt meddelar han mig vad jag kan göra framöver”, skriver Tiger Woods och meddelar samtidigt att han redan nu styrketränar sex dagar i veckan.

Mer från samma ämne

Läs också

PGTI Open 2026 - Day Three Adam Wallin
Tournytt

Toursvepet – Wallin jagar första segern

Följ de svenska tourspelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Tiger Woods – eller vem annars? Kaptenfrågan inför Ryder Cup 2027

Tiger Woods uppges ha fått en tidsram att tacka ja till rollen som USA:s Ryder Cup-kapten 2027.

Bridgeman: ”Kunde inte känna mina händer”

Förstagångssegraren beskriver nervositeten på sluthålen.

Tiger Woods öppnar för Masters-comeback

Golfikonen arbetar för en återkomst – och utesluter inte spel på Augusta National i april.