Hoppa till innehåll

Tiger Woods drivkraft: Nya rekordet på Augusta

Woods har satt upp nya mål inför comebacken.

Det är högst osannolikt att vi får se Tiger Woods spela årets Masters på Augusta National. Men enligt källor inifrån Tigers team har den femfaldiga segraren i Masters satt upp nya mål för framtiden för att ta sig tillbaks till tävlingsgolfen. Ett av de största är att bli den äldsta segraren i Mastershistorien 2023. Just nu har Jack Nicklaus det rekordet då han var 46 år när han vann tävlingen 1986. Nästa år i april skulle Tiger vara 47 om han lyckas.

– Han kommer att göra allt för att lyckas, uppger källan för People.

Den senaste tiden har Tiger Woods ägnat sig åt rehab efter den otäcka bilolyckan i februari förra året som orsakade svåra skador på Woods ben och vrist. Och enligt uppgifterna har utvecklingen varit mycket positiv senaste månaderna.

– Han har nästan ingen smärta längre och även om vissa dagar är bättre än andra så är smärtan hanterbar. Han tränar golf, har nästan full rörlighet igen och är otroligt fokuserad och målmedveten när det gäller att ta sig tillbaks. Han har rekordet att bli äldsta segraren i Masters historia som drivkraft och kommer inte att ge sig förrän han lyckas.

Tiger Woods har totalt vunnit 15 majors och har vunnit Masters 1997, 2001, 2002, 2005 och 2019.

Tiger Woods

Född: 30 december 1975

Land: USA

Blev proffs: 1996

Största seger: 15 majorsegrar

Toursegrar: 82 PGA Tour-titlar

Nuvarande världsranking (mars 2022): 857

Inspelade prispengar (mars 2022): cirka 1,1 miljarder kronor


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.

Scheffler överlägsen i årsdebuten

Tog sin 20:e seger på PGA Tour och anslöt till fint sällskap.

Tiger Woods om Koepka: ”Säger mycket om PGA Tour”

Tiger Woods kommenterar Brooks Koepkas väg tillbaka till PGA Tour och förklarar hur beslutet togs.

Tiger Woods 50 år – karriären i 50 punkter

Tiger Woods fyller 50 år. Här går vi igenom golflegendarens karriär i 50 punkter.

Svensk Golf