Hoppa till innehåll

”Tiger skulle bli den svåraste att övertyga”

Tiger Woods avstår veckans The Players och är ännu inte garanterad att starta i nästa års upplaga.

Tiger Woods, 48, har hittills gjort en start på PGA Tour i år – The Genesis Invitational på Riviera CC (tävlingen som han är årlig värd för). Där blev det dock bara ett och ett halvt varv för den 15-faldige majorvinnaren innan han bröt tävlingen på grund av sjukdom. 

Återkomsten, efter att ha genomgått ytterligare en operation och rehabilitering förra året, fick sig en törn men Tiger Woods är fortsatt inställd på att spela vidare. 

Har plats men satsar mot The Masters

När Tiger Woods bärgade karriärens 15:e majortitel i The Masters 2019 fick han också fem års garanterat spel i The Players Championship (som han vunnit två gånger i karriären). Woods har dock inte peggat upp i The Players sedan 2019, och trots att han är kvalificerad till årets upplaga är han alltså inte på plats på TPC Sawgrass under denna vecka. Nästa start ser istället ut att bli årets första majortävling – The Masters Tournament på Augusta National 11–14 april. 

Tiger Woods befinner sig för tillfället på en mindre smickrande 921:a plats på världsrankingen. Han slutade 228:a i FedExCup förra året och trots att han vunnit 82 PGA Tour-titlar under karriären uppfyller han just nu inga kriterier för att få starta i nästa års The Players Championship.

PGA Tour-bossen positiv – men Woods blir svårövertalad

Inför veckans tävling fick PGA Tour-kommissionären Jay Monahan frågor om hur Tiger Woods eventuella frånvaro i The Players framöver kan hanteras.
Monahan är positiv till att skapa en specialkategori för Woods, men tror att det är lönlöst.
– Jag tror att vi alla känner Tiger tillräckligt bra för att veta att han vill förtjäna sin plats i alla tävlingar. Tänker vi på hur vi bäst tillfredsställer en rabiat fanskara, så är jag är säker på att vi skulle ha den diskussionen. Men han skulle vara den svåraste att övertyga, säger Jay Monahan.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.

Scheffler överlägsen i årsdebuten

Tog sin 20:e seger på PGA Tour och anslöt till fint sällskap.

”Jag visste inte om jag skulle spela igen”

Efter ryggoperationen tvivlade Will Zalatoris på framtiden. Nu gör han comeback på PGA Tour.

Olof Åsgård

Masters-chefen: ”De bästa spelarna hör hemma tillsammans”

Brooks Koepkas återkomst till PGA Tour välkomnas av Fred Ridley, som hoppas på fler gemensamma startfält.