Hoppa till innehåll

Tiger självkritisk mot sitt egna tävlingsupplägg

"Min kropp är inte tränad för att kunna tävla så här mycket"

Daniel Eriksson

Står man som värd för en tävling vill man ju inte gärna stjäla fokus från gästerna man bjudit dit. Så kan man sammanfatta Tigers prestation i sin inbjudningstävling Hero World Challenge, där 14 av världens 20 bästa golfare samlades på Bahamas. 

Den forne världsettan var aldrig med på den övre halvan av tävlingen och avslutade på samma sätt som han inledde tävlingen – med en trött 73:a. Med det klättrade han precis förbi Hideki Matsuyama och undvek därmed jumboplatsen. 

– Jag ska inte ljuga, det råder nämligen ingen tvekan om att jag har spelat alldeles för mycket golf under de avslutande månaderna av det här året. 

– Det har varit en större ansträngning än vad min kropp mäktat med och jag har inte varit fysiskt förberedd på den ansträngningen det är att tävla så pass mycket. Min kropp är inte tränad för att klara av den belastningen och jag kommer ändra en del i mitt upplägg för 2019. 

Tiger Woods skadad igen?

En inte alltför vild gissning är att Tiger gör sin första tävlingsstart i Farmers Insurance Open på Torrey Pines i slutet av januari. 

Den som väntar på något gott…


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg med en driver
Tournytt

Majortempen – dags för Åberg att klara kvalgränsen?

Vi tar temperaturen inför årets andra herrmajor, PGA Championship på Aronimink Golf Club.

golfspelare firar på golfbana
Tournytt

Toursvepet – Slog Tiger Woods rekord

Så slutade veckans hetaste tourtävlingar.

golfspelaren ludvig åberg skrattar på en golfbana
Tournytt

Stark avslutning av Åberg på Quail Hollow

Norsk seger! Och Ludvig Åberg avancerade på ledartavlan efter fint järnspel och bättre utdelning på greenerna.

Tiger Woods misstänkt för rattfylla

Ska ha krockat med annan bil nära hemmet i Florida – vägrade lämna urinprov.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods om Masters: ”Jag vill spela”

TGL-finalen kändes bra, men Tiger Woods kan inte ge ett definitivt klartecken för The Masters än.

Fördel Los Angeles – Tiger Woods kliver in i Jupiter Links!

Los Angeles leder TGL-finalen. Nu gör Tiger Woods comeback för att försöka lyfta sitt Jupiter Links.

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

Tiger Woods öppnar för Masters-comeback

Golfikonen arbetar för en återkomst – och utesluter inte spel på Augusta National i april.